Podsumowujemy rok 2023

Skutki trwającej od dwóch lat wojny w Ukrainie oraz nieustającego kryzysu na granicy polsko-białoruskiej stały się częścią naszej codzienności. Działania zapoczątkowane w 2022 roku przerodziły się w długofalowe projekty kompleksowo wspierające osoby uciekające przed konfliktem zbrojnym w Ukrainie i innych krajach. Niemal z dnia na dzień nasz zespół powiększył się dwukrotnie. Poniżej podsumowanie naszych działań w roku 2023.

W 2023 roku kontynuowaliśmy działania w Centrum Pomocy Humanitarnej (CPH) przy ulicy Modlińskiej 6D w Warszawie. Początkowo nasz program przewidywał dwa treningi dla dzieci i młodzieży z Ukrainy tygodniowo oraz cykliczne wycieczki i wyjścia na miasto. Zainteresowanie zajęciami było jednak na tyle duże, że podjęliśmy decyzję o dodaniu trzeciego dnia zajęć. Regularnie prowadziliśmy treningi piłki nożnej i siatkówki,a w drugim półroczu zaczęliśmy odwiedzać także pobliski basen. 

W czasie trwania projektu zespół trenerów i wychowawców mierzył się z wieloma trudnościami. Uzależnienia, kradzieże i zaniedbanie edukacyjne to tylko niektóre z nich. Mimo to udało nam się osiągnąć szereg sukcesów wychowawczych. Nasze zajęcia zainspirowały wielu podopiecznych do rozpoczęcia regularnych treningów w klubie AKS Zły. Część dzieciaków po wielu miesiącach naszych starań podjęła naukę w lokalnych polskich szkołach. Niektórzy uczestnicy powyżej 18 roku życia zdecydowali się na rozpoczęcie pracy i wyprowadzkę z CPH. W ciągu całego roku zorganizowaliśmy 226 godzin zajęć sportowych dla niemal 200 młodych osób.

Dorosłym mieszkańcom CPH zaoferowaliśmy cykl (200 godzin) treningów gimnastycznych i rekreacyjnych służących wyciszeniu i poprawieniu kondycji fizycznej dla 55 dorosłych uchodźców w różnym wieku.

Program działań sportowych finansowany był ze środków UNHCR/Danish Refugee Council oraz International Rescue Committee.

Nasz zespół ze Świetlicy Małego Dziecka przy ul. Górczewskiej 137 przez cały rok oferował profesjonalną opiekę dzieciom osób korzystającym ze wsparcia Polskiego Forum Migracyjnego i nie tylko. Maluchy spędzały beztrosko czas pod okiem wychowawczyń, podczas gdy ich rodzice korzystali ze wsparcia prawnego, psychologicznego lub caseworkerskiego. Zespół świetlicy 5 razy w tygodniu zapewniał dzieciom bezpieczną przestrzeń do zabawy i rozwoju, oferując wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego i psychospołecznego (MHPSS). 767 dzieci z doświadczeniem migracji znalazło w 2023 roku bezpieczną przystań w naszej świetlicy. 

Projekt był finansowany ze środków UNHCR/Danish Refugee Council.

To był owocny i aktywny czas dla Przystanku “Świetlica”. Realizowaliśmy wiele pomysłów, które planowaliśmy od dawna. Wprowadziliśmy się na dobre do ośrodka dla Cudzoziemców w Lininie i nawiązaliśmy bliskie stosunki z lokalną społecznością. Z pomocą dzieci wyremontowaliśmy i urządziliśmy pomieszczenie świetlicy. Stworzyliśmy tym samym przytulną przestrzeń do odpoczynku i wspólnej zabawy. W czerwcu powitaliśmy w zespole nową wychowawczynię, dzięki czemu możemy bywać w Lininie jeszcze częściej. 

Więcej działań to także konieczność szukania nowych środków.  Wspólnie z praską “Kwiaciarenką” zorganizowaliśmy dwie garażówki,  a zarobione pieniądze wydaliśmy na pobyt dzieciaków z ośrodka w Dębaku nad morzem. W listopadzie odbyła się nasza impreza benefitowa w centrum społeczno-kulturalnym “Ada”. Serwowaliśmy własnoręcznie przygotowany ramen, sprzedawaliśmy malowaną przez dzieci ceramikę, koszulki z sitodrukiem i tańczyliśmy do muzyki z różnych stron świata. Pozyskane środki planujemy przeznaczyć na kolejną wycieczkę.

W sumie przeprowadziliśmy 850 godzin zajęć świetlicowych,w których wzięło udział około 162 dzieci z różnych krajów i stron świata. Zorganizowaliśmy 24 wycieczki, w tym jedną z nocowaniem. Z indywidualnych konsultacji asystentek rodzin skorzystało 159 dorosłych.

Program Przystanku “Świetlica” był finansowany ze środków Fundacji Drzewo i Jutro, UNHCR/Danish Refugee Council oraz International Rescue Committee.

W marcu 2023 roku wystartował nasz program w warszawskich świetlicach środowiskowych. Pięcioro wykwalifikowanych wychowawców z kompetencjami międzykulturowymi regularnie odwiedzało placówki wsparcia dziennego, oferując dzieciom z doświadczeniem migracji pomoc w nauce oraz integracji z grupami rówieśniczymi. Projekt poprzedziły gruntowne badania potrzeb młodych ludzi. Nawiązaliśmy stałą współpracę z pięcioma placówkami, które ze względu na duży odsetek wychowanków z doświadczeniem migracji wymagały szczególnego wsparcia. W trakcie zajęć świetlicowych nasi pedagodzy skupiali się na angażowaniu wszystkich dzieci w aktywności grupowe. Poprzez gry sportowe i integracyjne skłaniali polskie dzieci do nawiązywania kontaktu z dziećmi pochodzenia ukraińskiego czy białoruskiego. Oferowali także indywidualne wsparcie w odrabianiu prac domowych i nauce języka polskiego. Podczas 1797 godzin nasz zespół wspomógł ponad 200 dzieci.

Projekt był finansowany ze środków UNHCR/Danish Refugee Council.

W tym roku Etnoliga znów przyciągnęła rzeszę entuzjastów futbolu ze wszystkich stron świata. Tradycyjnie odbyły się dwie edycje turnieju, w których zagrało niemal pół tysiąca osób z kilkudziesięciu krajów, kobiet i mężczyzn. Jeszcze przed startem regularnego sezonu zorganizowaliśmy trzydniowy Zimowy Puchar Etnoligi. Podczas prezentacji drużyn nauczyliśmy się robić meksykańskie tacos czy tańczyć kolumbijską cumbię.

Projekt był finansowany przez firmę adidas, fundację Humanity Now oraz miasto stołeczne Warszawa.

Jak co roku wielką popularnością cieszyła się nasza oferta warsztatów międzykulturowych skierowana do uczniów warszawskich szkół. W ciągu 12 miesięcy udało nam się przeprowadzić 100 cykli warsztatowych dla 100 klas szkół podstawowych i liceów. W sumie aż 1925 uczniów i uczennic miało szansę poznać przejmujące historie dzieci zmuszonych do ucieczki z kraju pochodzenia i pod okiem naszych edukatorów dyskutować na tematy związane z migracją i zjawiskiem uchodźstwa.

Dodatkowo 30 nauczycieli nauczycielek wzięło udział w 5-godzinnym szkoleniu  dotyczącym integracji, rozwiązywania konfliktów i zapobiegania dyskryminacji w klasach o profilu wielokulturowym. 

Projekt był finansowany ze środków Biura Edukacji miasta stołecznego Warszawy i International Rescue Committee.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *