Witaj w Klubie

Program dla klubów piłkarskich, które przyjmują uchodźców i migrantów.

Fundacja dla Wolności i Polski Związek Piłki Nożnej przygotowały kompleksowe rozwiązanie dla klubów piłkarskich w postaci szkoleń, materiałów edukacyjnych oraz indywidualnego doradztwa.

Piłka w wielokulturowym świecie

Kluby piłkarskie coraz częściej funkcjonują w środowisku wielokulturowym. Przybycie do Polski dużej liczby osób z Ukrainy stawia przed nimi kolejne wyzwania. Część drużyn upatruje w tym swojej szansy. To dlatego, że zawodnicy i zawodniczki zza wschodniej granicy nierzadko prezentują wysoki poziom sportowy. Nowi piłkarze i piłkarki nie znają jednak dobrze języka czy zasad funkcjonowania polskich klubów. Wielu nie uprawia sportu i unika kontaktów społecznych z powodu traum wojennych. Te kluby, które chcą zaoferować im życzliwe wsparcie i włączyć w życie lokalnej społeczności – lub już to robią – mogą teraz dołączyć do programu „Witaj w Klubie”.

Zgłoszenia do programu

Udział w programie jest bezpłatny i odbywa się będzie poprzez zgłoszenie na szkolenie. Łącznie zaplanowano 10 4-5-godzinnych szkoleń w 10 różnych województwach. Szczegółowe informacje o terminach i zaproszenia będą rozsyłane do wszystkich klubów przez PZPN.

Raport

Na podstawie ankiet i indywidualnych wywiadów z przedstawicielami klubów piłkarskich z całej Polski, przygotowaliśmy raport nt. działań podejmowanych przez kluby na rzecz migrantów i uchodźców oraz wyzwań, przed jakimi stoją.

Pobierz raport tutaj.

Podręcznik, szkolenia i wsparcie specjalistów

Na podstawie raportu opracowujemy podręcznik zawierający wskazówki w obszarach wskazanych jako najważniejsze w ankiecie. Pojawią się w nim zagadnienia ogólne, związane m.in. z zarządzaniem w środowisku wielokulturowym czy praktycznymi metodami integracji na sportowo.

W ramach projektu przetłumaczyliśmy też na język polski kurs on-line opracowany przez sportowe think-tanki i kilka federacji piłkarskich, i który już dziś jest dostępny zupełnie za darmo. Kurs trwa cztery tygodnie i składa się z czterech modułów dotyczących kolejno: migracji i migrantów, umiejętności międzykulturowych, zarządzania projektami oraz strategii komunikacji i promocji w klubach sportowych.

Zapisz się na kurs tutaj.

Wszyscy uczestnicy programu, oprócz szkoleń i materiałów, otrzymają wsparcie specjalistów, z którymi będą mogli zrealizować projekty dla migrantów w swoich klubach. Mogą to być turnieje, treningi czy inne zajęcia sportowe, ale także o charakterze kulturalnym czy np. rozwijające cudzoziemców w różnych rolach: zawodników, trenerów, wolontariuszy, kibiców.

Odznaka „Witaj w Klubie”

Każdy klub, który weźmie udział w programie i ukończy go udanym projektem, otrzyma od Polskiego Związku Piłki Nożnej odznakę „Witaj w Klubie”. Ten swoisty znak jakości będzie pozwalał wyróżnić na mapie Polski kluby otwarte i gotowe przyjąć migrantów.