Witaj w Klubie

Program dla klubów piłkarskich, które przyjmują uchodźców i migrantów.

Fundacja dla Wolności i Polski Związek Piłki Nożnej przygotowały kompleksowe rozwiązanie dla klubów piłkarskich w postaci szkoleń, materiałów edukacyjnych oraz indywidualnego doradztwa.

Piłka w wielokulturowym świecie

Kluby piłkarskie coraz częściej funkcjonują w środowisku wielokulturowym. Przybycie do Polski dużej liczby osób z Ukrainy stawia przed nimi kolejne wyzwania. Część drużyn upatruje w tym swojej szansy. To dlatego, że zawodnicy i zawodniczki zza wschodniej granicy nierzadko prezentują wysoki poziom sportowy. Nowi piłkarze i piłkarki nie znają jednak dobrze języka czy zasad funkcjonowania polskich klubów. Wielu nie uprawia sportu i unika kontaktów społecznych z powodu traum wojennych. Te kluby, które chcą zaoferować im życzliwe wsparcie i włączyć w życie lokalnej społeczności – lub już to robią – mogą teraz dołączyć do programu „Witaj w Klubie”.

Zgłoszenia do programu

Udział w programie jest bezpłatny i odbywać się będzie poprzez zgłoszenie na szkolenie. Łącznie zaplanowano 10 całodziennych szkoleń w 10 różnych województwach. Szczegółowe informacje o terminach i zaproszenia będą rozsyłane do wszystkich klubów przez PZPN.

Na początek – ankieta

Na początek zapraszamy do wypełnienia ankiety online. Odpowiedzi pozwolą nam szczegółowo dowiedzieć się jaka jest sytuacja klubów i jaka pomoc jest najbardziej potrzebna. Czy brakuje pomocy psychologów, wiedzy o kulturach migrantów, pomysłów na zajęcia integracyjne, a może dominują wyzwania finansowe, administracyjne czy logistyczne? Do wypełniania ankiety zapraszamy wszystkie osoby związane z klubami, niezależnie stanowiska i poziomu rozgrywek.

Badania ankietowe zostały zakończone w marcu 2023 r. Wkrótce zaprezentujemy raport.

Podręcznik, szkolenia i wsparcie specjalistów

Na podstawie wyników ankiety opracujemy podręcznik oraz cykl szkoleń dla trenerów i menedżerów drużyn. Będą zawierać wskazówki w obszarach wskazanych jako najważniejsze w ankiecie. W sylabusie pojawią się ponadto zagadnienia ogólne, związane m.in. z zarządzaniem w środowisku wielokulturowym czy praktycznymi metodami integracji na sportowo.

Wszyscy uczestnicy programu, oprócz szkoleń i materiałów, otrzymają wsparcie specjalistów, z którymi będą mogli zrealizować projekty dla migrantów w swoich klubach. Mogą to być turnieje, treningi czy inne zajęcia sportowe, ale także o charakterze kulturalnym czy np. rozwijające cudzoziemców w różnych rolach: zawodników, trenerów, wolontariuszy, kibiców.

Odznaka „Witaj w Klubie”

Każdy klub, który weźmie udział w programie i ukończy go udanym projektem, otrzyma od Polskiego Związku Piłki Nożnej odznakę „Witaj w Klubie”. Ten swoisty znak jakości będzie pozwalał wyróżnić na mapie Polski kluby otwarte i gotowe przyjąć migrantów.