Zarząd fundacji

Krzysztof Jarymowicz

Absolwent psychologii i etnografii na Uniwersytecie Warszawskim. Jeden z założycieli fundacji, obecnie prezes jej zarządu. Pomysłodawca i koordynator Etnoligi oraz innych projektów integracyjno-sportowych w fundacji. Członek zarządu Football Against Racism in Europe oraz współprzewodniczący Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Cudzoziemców przy Urzędzie m.st. Warszawy. Laureat nagrody Fundacji POLCUL, ambasador platformy EPALE. Wcześniej pracował m.in. jako dziennikarz. Wychowuje trójkę dzieci. Interesuje się piłką, ale lepsze wyniki ma w szachach. Zapalony rowerzysta.

Magda Zaborowska-Gumieniak

Pedagożka i animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego i Instytutu Kultury Polskiej UW. Zajmuje się edukacją pozaformalną i międzykulturową. Z Fundacją dla Wolności związana od 2010 r. Założycielka Przystanku „Świetlica”, obecnie kieruje działem edukacji. Ma długoletnie doświadczenie pracy pedagogicznej i środowiskowej z rodzinami i dziećmi uchodźczymi. Prowadziła międzynarodowe wymiany młodzieży oraz szkolenia na temat fair play czy pracy z dziećmi uchodźczymi. Redaktorka najważniejszych publikacji fundacji, w tym „Graj fair z innymi” oraz „Sport for dialogue”.

Rada fundacji

Antoni Adamowicz

Dyplomata, absolwent Instytutu Socjologii UW. Pracował w organizacjach pozarządowych we Włoszech i Hiszpanii. Pomysłodawca kampanii społecznej Tiszert dla Wolności, jeden z założycieli fundacji. Pracuje jako dyplomata w Unii Europejskiej. Pasjonuje się kinem, fotografią i podróżami.

Dora Montagna

Tłumaczka i językoznawczyni. Absolwentka Lingue e Letterature Straniere Università degli Studi w Turynie, studiowała również w Hiszpanii i Warszawie. Współzałożycielka fundacji. Pracowała jako animatorka teatralna w szkołach, więzieniach i szpitalach. Interesuje się europejskimi projektami mobilności i integracji europejskiej.

Julian Kutyła

Szef wydawnictwa Krytyka Polityczna. Doktor filozofii, publicysta, tłumacz z języka angielskiego i francuskiego (m.in. Žižek, Hardt, Badiou, Erlbruch). Publikował w „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”.

Zespół

Martyna Łukaszewska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Stosunków Międzynarodowych oraz studiów podyplomowych z zakresu pomocy humanitarnej. Certyfikowana trenerka umiejętności społecznych w nurcie pozytywnej dyscypliny. Koordynatorka Przystanku „Świetlica”, wychowawczyni, trenerka międzykulturowa. Zawodowo związana również ze stowarzyszeniem Ta Szansa, a wcześniej z Polską Akcją Humanitarną. Interesuje się kulturą Afryki i Bliskiego Wschodu. Zwiedza świat, a do walizki zawsze wkłada jedną z części Harrego Pottera.

Izabela Orłów

Studiowała antropologię w Warszawie i Tallinie oraz arteterapię. Pracuje z dziećmi w Przystanku „Świetlica”. Współprowadzi warsztaty międzykulturowe i rozwojowe. Łączniczka fundacji z Grupą Granica i innymi inicjatywami oddolnymi. Autorka hasła „Zabawa prawem człowieka”, które ozdabia świetlicowe zeszyty i torby. Poza fundacją pracuje na rzecz osób w drodze, zamkniętych w ośrodkach strzeżonych. Członkini kolektywu ekofeministycznego W(y)puszczone. Odpoczywa w górach i tańcząc.

Volha Kalakoltsava

Urodziła się na Białorusi. Studiowała w szkole muzycznej, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na wydziale teatralnym. Jest asystentką międzykulturową i trenerką w szkołach. Poza fundacją realizuje się jako aktorka teatralna i filmowa, prowadzi warsztaty aktorskie dla dzieci i dorosłych.

Elmira Abasbekova

Pochodzi z Kirgistanu. Ukończyła Politechnikę w Sankt-Petersburgu. Mama trójki dzieci. W Polsce mieszka od kilku lat. Ma doświadczenie uchodźcze. Z Fundacją dla Wolności związana od 2021 roku jako asystent rodzin uchodźczych w ramach działań Przystanku „Świetlica”. Prowadzi warsztaty międzykulturowe w szkołach i zajęcia rękodzieła. – Lubię swoją pracę, bo mogę pomóc innym – tłumaczy. Związana także z Fundacją Dobry Start.

Mateusz Stefański

Studiował iranistykę na Uniwersytecie Warszawskim w ramach kolegium MISH. W fundacji zajmuje się tłumaczeniami na język perski, pracą z dziećmi i młodzieżą w ośrodkach dla cudzoziemców, nauką języka polskiego dla dorosłych i koordynacją projektów.

Karol Mikulski

Arbiter piłkarski z uprawnieniami Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. Od 2010 r. nieprzerwanie kieruje zespołem sędziowskim Etnoligi.

Nadia Poveshchenko

Wychowawczyni dzieci w wieku przedszkolnym, nauczycielka rytmiki. Ukończyła Artemiwską szkołę pedagogiczną w Donbasie w Ukrainie. Do Polski przyjechała z dwójką dzieci jako uchodźczyni w 2014 roku. W ośrodku dla cudzoziemców na Targówku brała aktywny udział w inicjatywach Przystanku „Świetlica”. Współtworzyła i prowadziła fundacyjne warsztaty międzykulturowe dla dzieci oraz szkolenia dla nauczycieli i pracowników socjalnych. Od 2022 r. koordynuje fundacyjną świetlicę integracyjną dla małych dzieci.

Alicja Gorońska

Studiowała Etnologię i Antropologię Kulturową na Uniwersytecie Warszawskim oraz ceramikę na wrocławskim ASP. Pracuje z dziećmi w Przystanku “Świetlica”, prowadzi warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych. Współtworzy Grupę Wolne, gdzie pracuje z młodzieżą z doświadczeniem migracji.

Roxana Szyszko

Pedagożka i językoznawczyni. Absolwentka filologii angielskiej na Akademii Humanistycznej w Krzemieńcu w Ukrainie. Wiele lat pracowała z dziećmi m.in. jako nauczycielka języków obcych. Organizatorka Stowarzyszenia Wychowawców Szkolnych w Ukrainie, opracowującego innowacyjne metody wychowawcze i praktyczne. Z Fundacją dla Wolności związana od 2022 roku jako wychowawczyni młodzieży ukraińskiej w projekcie sportowym #Play4Ukraine i asystentka międzykulturowa w szkołach. W życiu prywatnym interesuje się psychologią, prawem, literaturą historyczną. Jest miłośniczką sportów zimowych.

Andrzej Matusiak

Studiował psychologię kliniczną w SWPS. Od dziecka ma zamiłowanie do kultury słowiańskiej. Od początku wojny w Ukrainie jest aktywnym wolontariuszem, m.in. w centrach pomocowych na granicy. Z Fundacją dla Wolności związany od października 2022 roku jako wychowawca młodzieży ukraińskiej i asystent koordynatorki programu wsparcia dziećmi z doświadczeniem migracji w świetlicach na terenie Warszawy. W wolnym czasie strzela z łuku i relaksuje się w bani.

Yuliia Zeleniuk

Nauczycielka muzyki. Ukończyła Zaporoska Szkołę Muzyczną im. P. I. Mayborody oraz Doniecką Akademię Muzyczną im. S. Prokofiewa. Pracowała w Zaporoskiej Dziecięcej Szkole Muzycznej nr 3 jako zastępczyni dyrektora i nauczycielka gry na pianinie oraz akompaniamentu fortepianowego. Od lipca 2022 roku w zespole fundacji jako wychowawczyni w świetlicy dla dzieci w Centrum Poradnictwa i Pomocy w Warszawie koordynowanym przez PFM.

Ilya Semashkevich

Muzyk, absolwent Jazzu i Muzyki Estradowej w PWSZ w Nysie. Pracuje jako kompozytor i producent muzyczny. Dotychczas pracował z dziećmi jako pomocnik trenera karate na Białorusi, prowadził zajęcia muzyczne w przedszkolu w Głogowie z dziećmi 3-5 lat. Z Fundacją dla Wolności związany od 2022 roku jako edukator międzykulturowy. Prowadzi warsztaty w klasach wielokulturowych w warszawskich szkołach podstawowych.

Olga Kurczak

Studentka Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Po kilku miesiącach wolontariatu przy Etnolidze, na której nadal pomaga, w 2022 r. dołączyła na stałe do zespołu jako osoba odpowiedzialna za social media. Prywatnie wielbicielka szeroko pojętej sztuki i innych kultur. W każdej z toreb zawsze nosi przynajmniej jedną książkę.

Yuliia Nikitchenko

Ukończyła w Zaporożu Zawodowe Kolegium Muzyczne im. P. I. Mayborody w klasie fortepianu i Berdiański Uniwersytet Pedagogiczny – pedagożka wczesnoszkolna. Pracowała w Dnieprorudnienskiej szkole muzycznej dla dzieci jako nauczycielka w klasie fortepianu i koncertmistrz i przewodniczyła w sekcji pianistycznej. Od lipca 2022 roku pracuje w Fundacji jako wychowawczyni w świetlicy w Centrum Poradnictwa i Pomocy koordynowanej wraz z PFM.

Natalia Michalska

Studiuje arabistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako animatorka w warszawskich centrach pobytowych dla uchodźców z Ukrainy. W czerwcu 2023 r. dołączyła do zespołu fundacji jako wychowawczyni w ośrodku dla cudzoziemców w Lininie, gdzie współprowadzi zajęcia dla dzieci z doświadczeniem uchodźczym w ramach Przystanku „Świetlica”.