Przekaż 1,5% podatku na wsparcie uchodźców

KRS 0000224819

Słowo „uchodźcy” rozpala wiele emocji. Za sprawą dramatycznych wydarzeń w Syrii i na Morzu Śródziemnym w 2015 r., uchodźcy stali się tematem w polityce europejskiej. Ale dopiero kryzys humanitarny na polsko-białoruskiej granicy w 2021 r. postawił sprawę migracji w centrum polskiej debaty publicznej. Mieszkańcy strefy przygranicznej, organizacje i zwykli Polacy zaangażowali się w niesienie pomocy. My także. Nasze wolontariuszki w sierpniu działały w Usnarzu Górnym, później niosły pomoc w lasach i szpitalach.

Nasze zaangażowanie, choć okupione wyczerpaniem fizycznym i psychicznym, było sprawą oczywistą. Od 2005 r. lat pracujemy z uchodźcami. Przez blisko 10 lat prowadziliśmy świetlicę i program integracyjny dla dzieci i kobiet, ofiar wojen i przemocy, w ośrodku dla cudzoziemców na Targówku. Przez ten czas pomogliśmy setkom osób. Obecnie wspieramy w edukacji i integracji rodziny w ośrodkach w Podkowie Leśnej-Dębaku oraz Lininie, a także te, które mieszkają samodzielnie w Warszawie i okolicach.

To był znów trudny czas…

Kryzysy najbardziej uderzają w najsłabszych. 2020 rok był ogromnym wyzwaniem dla wszystkich, ale uchodźców doświadczył szczególnie. Kilkadziesiąt „naszych” rodzin mierzyło się z pandemią w warunkach zbiorowej kwarantanny. U wielu nasiliły się wcześniejsze traumy.

Rok 2021 to kontynuacja wyzwania związanego z edukacją. Brak cichego miejsca do pracy w wieloosobowych pomieszczeniach, niedobór komputerów oraz wykluczenie informatyczne większości mam groziły dzieciom pogłębieniem i tak poważnych trudności w nauce i kontaktach z rówieśnikami. Nasi wychowawcy byli jedynym pomostem łączącym je ze szkołą.

Wiosną zaskoczyła nas wiadomość o likwidacji ośrodka na Targówku. Prywatna firma wykupiła teren i w ciągu kilku miesięcy wszystkie rodziny musiały znaleźć nowe lokum. Dla „naszych” rodzin oznaczało to duże wyzwanie logistyczne i kolejny stres. Dla nas – przeniesienie centrum działań w trudnodostępne miejsce pod Warszawę, zmianę organizacji pracy i wzrost kosztów. W tym samym czasie do naszego nowego ośrodka w Podkowie Leśnej – Dębaku trafiła kilkudziesięcioosobowa grupa Afgańczyków. Integracja przybyszów ze społecznością czeczeńską, adaptacja dzieci do zupełnie nieznanych im obyczajów i systemu edukacji oraz koordynacja licznych oddolnych działań pomocowych – to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi mierzyliśmy się jesienią 2021 r.

Rok 2022 r. stał oczywiście pod znakiem wojny w Ukrainie. Mimo wysiłku wkładanego w pomoc dla nowych uchodźców (tu przeczytasz więcej o na ten temat), nie tylko kontynuowaliśmy pracę w Podkowie Leśnej-Dębaku, ale otworzyliśmy też drugą świetlicę w ośrodku w Lininie.

Przystanek w 2022 roku:

598 godzin zajęć edukacyjnych dla 80 dzieci

150 dni otwartej świetlicy

226 godzin indywidualnej pracy z rodzinami

60 rodzin objętych wsparciem, w tym 6 warsztatów

13 wycieczek i wydarzeń integracyjnych, w tym sportowe i kulturalne

192 godziny pracy asystentów kulturowych

Otwarcie świetlicy w Lininie

Remont świetlicy w Dębaku

Na co wydajemy 1,5%

Miesięczny koszt naszego programu to ok. 15 tysięcy złotych. To przede wszystkim koszt wielogodzinnej pracy wykwalifikowanych pracowników, którzy uczą i bawią się z dziećmi, organizują pracę świetlicy i jeżdżą z rodzinami na wycieczki, prowadzą diagnozy potrzeb nowoprzybyłych, tłumaczą dokumenty i rozmowy, a także załatwiają w każdym tygodniu dziesiątki indywidualnych spraw związanych z lekarzem, szkołą czy prawnikiem.

Nasze koszty to także pensje koordynatorki i psycholożki, która dba o dobrostan ok. 10 pracowników, drogie i czasochłonne dojazdy do ośrodka, książki, gry czy materiały edukacyjne, a także np. transport i bilety wstępu podczas wycieczek, a wreszcie także koszty administracyjne – czynsz, prąd, telefon czy księgowość. Szczegółowe informacje finansowe znajdują się w naszych sprawozdaniach za ubiegłe lata.

Przekaż 1 procent organizacji z dużym doświadczeniem w działaniach edukacyjnych i integracyjnych na rzecz uchodźców.

Przekaż 1,5 procent

Przekazanie 1,5% podatku jest bardzo łatwe i nie wymaga dokonywania żadnych płatności ani oczekiwania na zwrot pieniędzy z urzędu skarbowego. Odbywa się bezgotówkowo. W zeznaniu podatkowym wystarczy wpisać nasz numer KRS oraz wyliczoną kwotę 1,5% podatku dochodowego.

PITax

Darmowe Rozliczenie e‑PIT z uwzględnieniem wszystkich ulg, które Ci się należą. Skorzystaj z bezpłatnego wsparcia specjalistów podatkowych. Zeznanie wydrukujesz lub wyślesz online.

PITax to profesjonalny program do rozliczania rocznych deklaracji PIT. Rozliczysz i wyślesz do Urzędu Skarbowego wszystkie rodzaje PIT. Odliczysz wszystkie ulgi podatkowe, w tym ulgę ulgę na dzieci, ulgę na internet, ulgę rehabilitacyjną. Bezpłatnie i bez ograniczeń.

Jak przekazać 1,5% podatku w usłudze Twój e-PIT?

Przekaż 1,5 procent podatku rozliczając się online poprzez portal podatkowy https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/.

Jeżeli w zeszłym roku przekazywałeś/-aś już swój 1 procent podatku Fundacji dla Wolności wystarczy tylko, że sprawdzisz czy wyświetla się poprawny numer KRS 0000224819 i zaakceptujesz swoje zeznanie. Jeżeli przekazujesz nam 1 procent po raz pierwszy, wpisz nasz numer KRS lub wybierz wcześniej opcję „zmieniam organizację”.

Tradycyjnie: w Urzędzie Skarbowym

W zeznaniu podatkowym wystarczy wpisać nasz numer KRS oraz wyliczoną kwotę 1,5% podatku dochodowego.

1-procent-pit

Kto może przekazać 1,5 procent?

1,5% podatku mogą przekazać ryczałtowcy – PIT 28, przedsiębiorcy – PIT 36, przedsiębiorcy-liniowcy – PIT 36L, pracownicy – PIT 37, gracze giełdowi – PIT 38, osoby, które sprzedały nieruchomość – PIT 39.

Dziękujemy!