Wsparcie dla rodzin uchodźczych przebywających w ośrodkach w Dębaku i Lininie: świetlica, asystenci rodzin, integracja lokalna.
Od 2011 roku prowadzimy program edukacyjno-integracyjny dla rodzin uchodźczych, zwłaszcza kobiet i dzieci. Przez 10 lat prowadziliśmy świetlicę i program integracyjny na Targówku w Warszawie, a po zamknięciu poprzedniego ośrodka przenieśliśmy się do Dębaka w Podkowie Leśnej. Wsparliśmy już setki rodzin z różnych krajów, w większości z Ukrainy, Kaukazu, Tadżykistanu, Afganistanu i wielu krajów afrykańskich.
Rodziny mają doświadczenia traumy migracyjnej, często wojny. Mieszkają w byłej bazie wojskowej pośrodku lasu, pół godziny drogi pieszo od podmiejskiej stacji kolejowej. Dzieci chodzą do szkoły nie znając języka. Niektórzy mają poważne problemy z adaptacją, nauką, ze swoimi emocjami. Często czekają kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, aby uzyskać ochronę międzynarodową. Niekiedy są zmuszani do opuszczenia Polski. Bez pewności nawet najbliżej przyszłości, która może ulec zmianie wraz z decyzją administracyjną. Bez prawdziwego domu.
Bezpieczna przestrzeń
W świetlicy dzieci uczą się języka polskiego, odrabiają lekcje, bawią się i bezpiecznie się rozwijają. Przez cały rok, niemal dzień po dniu, uczymy ich różnych umiejętności, organizujemy warsztaty poza ośrodkiem i wycieczki na basen lub do galerii sztuki. Pracujemy w grupie i indywidualnie. Wspieramy rodziców dzieci w codziennych sprawach, organizujemy spotkania z lekarzami, prawnikami, pomagamy znaleźć pracę, przedszkole, a także organizujemy aktywności w wolnym czasie aby choć przez chwilę na ich twarzach pojawił się uśmiech.
Wesprzyj nas
Utrzymanie świetlicy to koszt około 15 tysięcy złotych miesięcznie. To koszty książek, gier, materiałów, wycieczek (bilety wstępu, transport), specjalistycznych zajęć, szkoleń i różnych działań integracyjnych. Wynagrodzenie zespołu, który pracuje z dziećmi przez kilka godzin w tygodniu. Częściowo finansujemy naszą działalność z dotacji państwowych, ale prawie połowę budżetu musimy zapewnić sami. Dlatego bardzo potrzebujemy wsparcia osób fizycznych i prywatnych, których serca są blisko sprawy uchodźczej i migranckiej. Pomoże to nam kontynuować działalność, bo zostawienie dzieci będzie kosztowało za dużo.
Pamiętaj!
Każda osoba może odliczyć darowiznę od dochodu i zapłacić mniejszy podatek (osoba fizyczna może odliczyć kwotę do 6% rocznego dochodu, osoba prawna – do 10%).
Zostań wolontariuszem
Szukamy osób, które mają konkretne umiejętności i chcą się nimi podzielić. Może to być taniec, sztuki walki, origami, drama lub wspólne gry planszowe. Jeśli chcesz pomóc w odrabianiu lekcji, zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00-17:00. Zapewniamy merytoryczne, szkolenie i wszelkie wsparcie, ale musisz być niezależną osobą, która kocha dzieci i najlepiej ma już doświadczenie w takiej pracy. Możesz dołączyć do nas sam/a lub z przyjaciółmi, popracować w świetlicy lub zaprosić nas na zajęcia gdzie indziej. Ze względów psychologicznych, formalnych i organizacyjnych współpracujemy tylko z tymi, którzy mogą pracować z nami regularnie: co najmniej raz w tygodniu przez minimum 3 miesiące.
Więcej o współpracy wolontariackiej w Przystanku i nie tylko:
Darczyńcy
Program jest finansowany ze środków Fundacji Drzewo i Jutro, grantu International Rescue Committee (IRC) oraz darowizn od osób prywatnych.