Przystanek Świetlica

Wsparcie dla rodzin uchodźczych przebywających w ośrodkach w Dębaku i Lininie: świetlica, asystenci rodzin, integracja lokalna.

Od 2011 roku prowadzimy program edukacyjno-integracyjny dla rodzin uchodźczych, zwłaszcza kobiet i dzieci. Przez 10 lat prowadziliśmy świetlicę i program integracyjny na Targówku w Warszawie, a po zamknięciu poprzedniego ośrodka przenieśliśmy się do Dębaka w Podkowie Leśnej. Wsparliśmy już setki rodzin z różnych krajów, w większości z Ukrainy, Kaukazu, Tadżykistanu, Afganistanu i wielu krajów afrykańskich.

Kiedy trafiłem do ośrodka, nie miałem siły nawet wychodzić z pokoju. Po jakimś czasie przyszliście do nas… Mógłbym opowiadać wiele pięknych historii, ale mówiąc w skrócie wierzę, że nie byłbym tam, gdzie jestem dzisiaj, gdyby nie szansa, którą mi daliście. Naprawdę zmieniliście moje życie.

Chabuka

Rodziny mają doświadczenia traumy migracyjnej, często wojny. Mieszkają w byłej bazie wojskowej pośrodku lasu, pół godziny drogi pieszo od podmiejskiej stacji kolejowej. Dzieci chodzą do szkoły nie znając języka. Niektórzy mają poważne problemy z adaptacją, nauką, ze swoimi emocjami. Często czekają kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, aby uzyskać ochronę międzynarodową. Niekiedy są zmuszani do opuszczenia Polski. Bez pewności nawet najbliżej przyszłości, która może ulec zmianie wraz z decyzją administracyjną. Bez prawdziwego domu.

Bezpieczna przestrzeń

W świetlicy dzieci uczą się języka polskiego, odrabiają lekcje, bawią się i bezpiecznie się rozwijają. Przez cały rok, niemal dzień po dniu, uczymy ich różnych umiejętności, organizujemy warsztaty poza ośrodkiem i wycieczki na basen lub do galerii sztuki. Pracujemy w grupie i indywidualnie. Wspieramy rodziców dzieci w codziennych sprawach, organizujemy spotkania z lekarzami, prawnikami, pomagamy znaleźć pracę, przedszkole, a także organizujemy aktywności w wolnym czasie aby choć przez chwilę na ich twarzach pojawił się uśmiech.

Chciałybyśmy podziękować wam za wasze dobre i otwarte serca, za to, że zawsze mogłyśmy na was liczyć. Byliście dla nas oazą na pustyni.

Nadia, Olesia i Lila

Wesprzyj nas

Utrzymanie świetlicy to koszt około 15 tysięcy złotych miesięcznie. To koszty książek, gier, materiałów, wycieczek (bilety wstępu, transport), specjalistycznych zajęć, szkoleń i różnych działań integracyjnych. Wynagrodzenie zespołu, który pracuje z dziećmi przez kilka godzin w tygodniu. Częściowo finansujemy naszą działalność z dotacji państwowych, ale prawie połowę budżetu musimy zapewnić sami. Dlatego bardzo potrzebujemy wsparcia osób fizycznych i prywatnych, których serca są blisko sprawy uchodźczej i migranckiej. Pomoże to nam kontynuować działalność, bo zostawienie dzieci będzie kosztowało za dużo.

Pamiętaj!

Każda osoba może odliczyć darowiznę od dochodu i zapłacić mniejszy podatek (osoba fizyczna może odliczyć kwotę do 6% rocznego dochodu, osoba prawna – do 10%).

Zostań wolontariuszem

Szukamy osób, które mają konkretne umiejętności i chcą się nimi podzielić. Może to być taniec, sztuki walki, origami, drama lub wspólne gry planszowe. Jeśli chcesz pomóc w odrabianiu lekcji, zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00-17:00. Zapewniamy merytoryczne, szkolenie i wszelkie wsparcie, ale musisz być niezależną osobą, która kocha dzieci i najlepiej ma już doświadczenie w takiej pracy. Możesz dołączyć do nas sam/a lub z przyjaciółmi, popracować w świetlicy lub zaprosić nas na zajęcia gdzie indziej. Ze względów psychologicznych, formalnych i organizacyjnych współpracujemy tylko z tymi, którzy mogą pracować z nami regularnie: co najmniej raz w tygodniu przez minimum 3 miesiące.

Więcej o współpracy wolontariackiej w Przystanku i nie tylko:


Darczyńcy

Program jest finansowany ze środków Fundacji Drzewo i Jutro, grantu International Rescue Committee (IRC) oraz darowizn od osób prywatnych.