Program edukacyjno-integracyjny dla dzieci uchodźców w Warszawie

Gdzie pracujemy

Ośrodek dla cudzoziemców w Warszawie to jedyne miejsce w Polsce, w którym schronienie znalazły wyłącznie kobiety i dzieci ubiegające się o ochronę prawną. Ośrodek podlega Urzędowi do Spraw Cudzoziemców. Jest tu 150 miejsc. Obecnie przebywają tu głównie uchodźcy z Ukrainy, Kaukazu, a także z Azji Środkowej. Mają za sobą traumę migracji, często wojny. Mieszkają w dawnym hotelu robotniczym Targówka Fabrycznego, w otoczeniu magazynów, cementowni i nieużytków. Dzieci idą do szkoły, nie znając języka. Niektóre mają poważne problemy z adaptacją, z nauką, ze swoimi emocjami. Niepewne nawet najbliższej przyszłości, która może ulec zmianie wraz z decyzją administracyjną. Bez prawdziwego domu.

Nasz program

Od 2013 r. prowadzimy w ośrodku świetlicę, w której dzieci uczą się języka polskiego, odrabiają lekcje, bezpiecznie się bawią i rozwijają. Przez cały rok, niemal dzień w dzień, uczymy je różnych umiejętności, organizujemy zajęcia poza ośrodkiem i wycieczki na basen czy do galerii sztuki. Pracujemy w grupie i indywidualnie, z dziećmi i ich mamami. Nasz zespół to trzech pedagogów oraz 5-7 wolontariuszy.

Wesprzyj nas

Utrzymanie świetlicy to kilka tysięcy złotych miesięcznie. Na książki, gry, materiały edukacyjne, wycieczki grupowe, warsztaty specjalistyczne i integrację z polskimi kolegami. A także na wynagrodzenia pedagogów, którzy pracują z dziećmi kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Koszty te w dużej części finansujemy z dotacji publicznych, ale niemal połowę budżetu musimy zapewnić sami. Dlatego bardzo potrzebujemy wsparcia osób i firm, którym bliska jest misja pomocy uchodźcom. A ta trwa bez względu na środki – nie możemy zostawić dzieci.

Przekaż 1% podatku

Przekaż darowiznę

Pamiętaj!
Każda osoba może odliczyć darowiznę od dochodu i zapłacić mniejszy podatek (osoba fizyczna może odliczyć kwotę do 6% rocznego dochodu, osoba prawna – do 10%).

Zostań wolontariuszką/-em

Organizuj zajęcia dla dzieci razem z nami! Szukamy osób, które posiadają konkretne umiejętności i chcą się nimi podzielić. Może to być taniec, sztuki walki, origami, drama czy wspólna zabawa przy grach planszowych. Jeśli chcesz pomagać w odrabianiu prac domowych zapraszamy w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 16-18. Zapewniamy przygotowanie merytoryczne i wszelkie wsparcie, ale musisz być osobą samodzielną, która lubi dzieci i najlepiej, jeśli masz już doświadczenie w takiej pracy. Możesz włączyć się indywidualnie lub z przyjaciółmi, pracować w świetlicy lub zaprosić nas na zajęcia gdzie indziej. Ze względów psychologicznych, formalnych i organizacyjnych nawiązujemy współpracę tylko z osobami, które mogą się zaangażować regularnie: co najmniej raz w tygodniu przez minimum 3 miesiące.

Przekaż darowiznę rzeczową

Potrzebne są przede wszystkim książki, gry edukacyjne, materiały plastyczne i biurowe, bilety autobusowe. Nie zbieramy ubrań ani rzeczy używanych.