Przystanek Świetlica

Świetlica dla dzieci oraz stały program integracyjny dla rodzin z ośrodka dla cudzoziemców w Dębaku.

Od 2011 r. prowadzimy stałe działania edukacyjno-integracyjne dla rodzin uchodźczych, przede wszystkim kobiet i dzieci. Nasz program i świetlica przez 10 lat funkcjonowały na warszawskim Targówku, a po likwidacji tego ośrodka przenieśliśmy się do Podkowy Leśnej-Dębaka. Z naszego wsparcia skorzystały już setki osób, głównie z Ukrainy, Kaukazu, a także z Tadżykistanu, Afganistanu oraz krajów Afryki.

Od kiedy trafiłem do ośrodka nie chciało mi się nawet wychodzić z pokoju. Później pamiętam, że przyjechaliście do nas… gdyby nie ta szansa, którą mi daliście, nie byłbym tu gdzie teraz. Naprawdę to zmieniło moje życie.

Chabuka

Rodziny mają za sobą traumę migracji, często wojny. Mieszkają w dawnej bazie wojskowej w środku lasu, pół godziny piechotą do stacji kolejki podmiejskiej. Dzieci idą do szkoły, nie znając języka. Niektóre mają poważne problemy z adaptacją, z nauką, ze swoimi emocjami. Czekają często kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na przyznanie międzynarodowej ochrony. Nieraz otrzymują odmowę i muszą opuścić Polskę. Niepewne nawet najbliższej przyszłości, która może ulec zmianie wraz z decyzją administracyjną. Bez prawdziwego domu.

Bezpieczna przestrzeń

W świetlicy dzieci uczą się języka polskiego, odrabiają lekcje, bezpiecznie bawią się i rozwijają. Przez cały rok, niemal dzień w dzień, uczymy je różnych umiejętności, organizujemy zajęcia poza ośrodkiem i wycieczki na basen czy do galerii sztuki. Pracujemy w grupie i indywidualnie. Rodziców dzieci wspieramy w codziennych sprawach, organizujemy spotkania z lekarzami, prawnikami, pomagamy znaleźć pracę, przedszkole, a także organizujemy wolny czas, by choć przez moment na ich twarzach zagościł uśmiech.

Chciałybyśmy podziękować za wasze dobre i otwarte serca, za to, że zawsze mogłyśmy liczyć na was. Byliście dla nas oazą na pustyni.

Nadia, Olesia i Lila

Wesprzyj nas

Utrzymanie świetlicy to ok. 15 tys. złotych miesięcznie. Kosztują książki, gry, materiały edukacyjne, wycieczki (bilety wstępu, transport), zajęcia specjalistyczne, szkolenia i różne wydarzenia integracyjne. A także wynagrodzenia zespołu, który pracuje z dziećmi kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Działalność świetlicy częściowo finansujemy z dotacji publicznych, ale niemal połowę budżetu musimy zapewnić sami. Dlatego bardzo potrzebujemy wsparcia osób i firm, którym bliska jest misja pomocy uchodźcom. A ta trwa bez względu na środki – nie możemy zostawić dzieci.

Pamiętaj!

Każda osoba może odliczyć darowiznę od dochodu i zapłacić mniejszy podatek (osoba fizyczna może odliczyć kwotę do 6% rocznego dochodu, osoba prawna – do 10%).

Zostań wolontariuszką/-em

Organizuj zajęcia dla dzieci razem z nami! Szukamy osób, które posiadają konkretne umiejętności i chcą się nimi podzielić. Może to być taniec, sztuki walki, origami, drama czy wspólna zabawa przy grach planszowych. Jeśli chcesz pomagać w odrabianiu prac domowych zapraszamy w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 16-18. Zapewniamy przygotowanie merytoryczne i wszelkie wsparcie, ale musisz być osobą samodzielną, która lubi dzieci i najlepiej, jeśli masz już doświadczenie w takiej pracy. Możesz włączyć się indywidualnie lub z przyjaciółmi, pracować w świetlicy lub zaprosić nas na zajęcia gdzie indziej. Ze względów psychologicznych, formalnych i organizacyjnych nawiązujemy współpracę tylko z osobami, które mogą się zaangażować regularnie: co najmniej raz w tygodniu przez minimum 3 miesiące.

Więcej o ofertach wolontariatu w świetlicy i nie tylko:

W latach 2020-21 Przystanek „Świetlica” jest współfinansowany ze środków Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa – Bezpieczna przystań. Projekt „Pierwsze kroki w Polsce. Wsparcie prawne, psychologiczne i integracyjne dla dzieci i dorosłych poszukujących ochrony w Polsce” realizujemy wspólnie z Fundacją Polskie Forum Migracyjne.

Nasze działania wspierają finansowo także osoby prywatne oraz Fundacja Drzewo i Jutro. Wszystkim bardzo dziękujemy!