Przystanek Świetlica

Program edukacyjno-integracyjny dla dzieci uchodźców w Warszawie

Ośrodek dla cudzoziemców w Warszawie to jedyne miejsce w Polsce, w którym schronienie znalazły wyłącznie kobiety i dzieci ubiegające się o ochronę prawną (status uchodźcy). Ośrodek podlega Urzędowi do Spraw Cudzoziemców. Jest tu 150 miejsc. Obecnie są tu głównie osoby z Czeczenii, Dagestanu, Ukrainy, a także z Azji Środkowej i innych miejsc. Mają za sobą traumę migracji, większość uciekła przed wojną, część też przed przemocą domową. Mieszkają w dawnym hotelu robotniczym Targówka Fabrycznego, w otoczeniu magazynów, cementowni i nieużytków.

Dzieci idą do szkoły, nie znając języka. Niektóre mają poważne problemy z adaptacją, z nauką, ze swoimi emocjami. Trafiają tu też czasem dzieci z niepełnosprawnościami. Wszystkie czekają zwykle kilka-kilkanaście miesięcy na przyznanie międzynarodowej ochrony prawnej. Niektóre rodziny spędzają tu całe lata. Niepewne nawet najbliższej przyszłości, która może ulec zmianie wraz z decyzją administracyjną. Bez prawdziwego domu.

Nasz program

Od 2013 r. prowadzimy w ośrodku świetlicę (już w 2011 organizowaliśmy zajęcia sportowo-integracyjne), w której dzieci uczą się języka polskiego, odrabiają lekcje, bezpiecznie się bawią i rozwijają. Przez cały rok, niemal dzień w dzień, uczymy je różnych umiejętności, jeździmy z nimi na basen czy do galerii sztuki. Bawimy się z rówieśnikami, wycinamy, budujemy, gotujemy, lepimy… Pracujemy w grupie i indywidualnie, z dziećmi i ich mamami. Zabieramy do lekarza, szukamy prawników, pomagamy w przeprowadzkach, zapisujemy dzieci do przedszkoli. Nasz zespół świetlicowy to obecnie koordynatorka, czwórka wychowawców, psycholog i dwie stałe wolontariuszki.

Wesprzyj nas

Utrzymanie świetlicy wynosi ok. 10 tys. złotych miesięcznie. Kosztują książki, gry, materiały edukacyjne, wycieczki (bilety wstępu, transport), zajęcia specjalistyczne, szkolenia i różne wydarzenia integracyjne. A także wynagrodzenia zespołu, który pracuje z dziećmi kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Działalność świetlicy częściowo finansujemy z dotacji publicznych, ale niemal połowę budżetu musimy zapewnić sami. Dlatego bardzo potrzebujemy wsparcia osób i firm, którym bliska jest misja pomocy uchodźcom. A ta trwa bez względu na środki – nie możemy zostawić dzieci.

Pamiętaj!

Każda osoba może odliczyć darowiznę od dochodu i zapłacić mniejszy podatek (osoba fizyczna może odliczyć kwotę do 6% rocznego dochodu, osoba prawna – do 10%).

Zostań wolontariuszką/-em

Organizuj zajęcia dla dzieci razem z nami! Szukamy osób, które posiadają konkretne umiejętności i chcą się nimi podzielić. Może to być taniec, sztuki walki, origami, drama czy wspólna zabawa przy grach planszowych. Jeśli chcesz pomagać w odrabianiu prac domowych zapraszamy w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 16-18. Zapewniamy przygotowanie merytoryczne i wszelkie wsparcie, ale musisz być osobą samodzielną, która lubi dzieci i najlepiej, jeśli masz już doświadczenie w takiej pracy. Możesz włączyć się indywidualnie lub z przyjaciółmi, pracować w świetlicy lub zaprosić nas na zajęcia gdzie indziej. Ze względów psychologicznych, formalnych i organizacyjnych nawiązujemy współpracę tylko z osobami, które mogą się zaangażować regularnie: co najmniej raz w tygodniu przez minimum 3 miesiące.

Przekaż darowiznę rzeczową

Potrzebne są przede wszystkim książki, gry edukacyjne, materiały plastyczne i biurowe, bilety autobusowe. Nie zbieramy ubrań ani rzeczy używanych.

W latach 2020-21 Przystanek “Świetlica” jest współfinansowany ze środków Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa – Bezpieczna przystań. Projekt „Pierwsze kroki w Polsce. Wsparcie prawne, psychologiczne i integracyjne dla dzieci i dorosłych poszukujących ochrony w Polsce” realizujemy wspólnie z Fundacją Polskie Forum Migracyjne.

Nasze działania w 2020 r. wspierają finansowo także osoby prywatne oraz Fundacja Drzewo i Jutro. Wszystkim bardzo dziękujemy!