Przystanek „Świetlica” regularnie wspiera dzieci z doświadczeniem uchodźczym i ich bliskich w ośrodkach dla uchodźców w Dębaku i Lininie.
Z naszego wsparcia skorzystały już setki osób, głównie z Ukrainy, Kaukazu, z Tadżykistanu, Afganistanu, a także krajów Afryki. Wszyscy mają za sobą traumę migracji, często wojny. Mieszkają w dawnych bazach wojskowych w środku lasu, pół godziny piechotą do stacji kolejki podmiejskiej. Dzieci idą do szkoły, nie znając języka. Niektóre mają poważne problemy z adaptacją, z nauką, ze swoimi emocjami. Niepewne nawet najbliższej przyszłości, która może ulec zmianie wraz z decyzją administracyjną. Bez prawdziwego domu.
W świetlicy dzieci uczą się języka polskiego, odrabiają lekcje, bezpiecznie bawią się i rozwijają. Przez cały rok, niemal dzień w dzień, uczymy je różnych umiejętności, organizujemy zajęcia poza ośrodkiem i wycieczki na basen czy do galerii sztuki. Pracujemy w grupie i indywidualnie. Rodziny dzieci wspieramy w codziennych sprawach, organizujemy spotkania z lekarzami, prawnikami, pomagamy znaleźć pracę, przedszkole, a także organizujemy wolny czas, by choć przez chwilę na ich twarzach
zagościł uśmiech.
Coraz więcej osób na świecie, z różnych powodów, szuka nowego domu. Fundacja dla Wolności od wielu lat pomaga przede wszystkim tym najsłabszym – dzieciom. Jesteśmy po to, aby najmłodsi mogli znowu poczuć się dziećmi i żeby świat wokół nich stał się bardziej zwyczajny i autentyczny. Mówimy do nich w różnych językach świata (po polsku, angielsku, rosyjsku, persku, arabsku): że są wystarczający tacy, jacy są i nie muszą być dorosłymi. Pomogliśmy już setkom rodzin z różnych krajów.
Martyna Łukaszewska – koordynatorka
Rusłan, Hassan i Mustafa* wyjeżdżają przez bramę na rolkach. Za godzinę zaczyna się trening zapasów w Górze Kalwarii. To ponad pięć kilometrów jazdy wąskim, nieoświetlonym poboczem. Zaraz zacznie się ściemniać. Po treningu chłopcy wrócą do domu tą samą trasą już po zmroku. Wszyscy trzej mają jedenaście lat i kochają zapasy. Rolki to ich jedyny środek transportu o tej porze.
Fragment z opracowanego przez nas raportu: Ośrodek w Lininie, wywiady z mieszkańcami i diagnoza potrzeb przeczytaj
Wesprzyj nas
Ponieważ tylko połowę kosztów projektu Przystanek Świetlica opłacamy z grantów zewnętrznych i dotacji, potrzebujemy wsparcia osób fizycznych i prywatnych. Jeśli bliskie jest Ci to co robimy, wesprzyj naszą Świetlicę!
Wolontariat
Jeśli chcesz wesprzeć nas wolontriacko napisz do nas! Możesz nam pomóc indywidualnie albo w ramach wolontariatu pracowniczego.
Darczyńcy
Program jest finansowany ze środków Fundacji Drzewo i Jutro, grantu International Rescue Committee (IRC) oraz darowizn od osób prywatnych.