Buduj z nami Polskę przyjazną uchodźcom.

Dlaczego pieniądze są ważne?

Ponieważ dzięki nim możemy realizować naszą misję: opiekować się dziećmi, uczyć o wielokulturowości, organizować zajęcia integracyjne. Za pieniądze wynajmujemy pomieszczenia, zatrudniamy specjalistów, kupujemy niezbędny sprzęt i materiały.

W organizacjach pozarządowych, takich jak nasza, trudno wyobrazić sobie stałe funkcjonowanie (biuro, księgowość, telefon) bez pomocy darczyńców.

W szczególności cykliczne wpłaty pozwalają nam uniezależniać się od dotacji i planować budżet długoterminowo. Zresztą granty prawie nigdy nie przewidują 100-procentowego pokrycia kosztów projektów. Dlatego co najmniej 30% naszego budżetu pochodzi od darczyńców.

Przelew na konto bankowe

Najefektywniejsza forma to przelew na rachunek bankowy z adnotacją „darowizna” (można dopisać cel szczegółowy). Wpłaty prosimy kierować na rachunek 48 2130 0004 2001 0456 9679 0001 w Volkswagen Bank Polska SA.

Stałe zlecenie, nawet na nieduże kwoty, pozwala nam planować wydatki. To prosta i bezpieczna usługa bankowa. Podobnie jak przy jednorazowym przelewie musisz podać odbiorcę, numer konta, kwotę, tytuł, a także datę najbliższej płatności, cykl powtarzania płatności, termin zakończenia zlecenia. Większość banków nie pobiera prowizji za taką usługę, a Ty nie musisz tracić czasu na jej wykonanie.

Przelew / stałe zlecenie na rachunek bankowy to także dla nas najkorzystniejsza forma wsparcia finansowego, ponieważ 100 procent kwoty trafia na nasze konto.

Stałe wpłaty z Patronite

Patronite.pl to platforma internetowa, która łączy darczyńców z autorami projektów. Popularne i proste narzędzie, które pozwala decydować, czy wpłata będzie cykliczna czy jednorazowa oraz wybrać jej formę (przelew on-line, karta, PayPal).

Aby przekazać środki na naszą fundację, załóż konto na platformie, następnie odszukaj nas, wybierz wybraną kwotę i kliknij „zostań patronem”.

Patronite pobiera prowizje w wysokości 6,5% + VAT, a dodatkowe – pośrednicy płatności (sprawdź). Plusem Patronite jest możliwość dogodnego monitorowania wpłat na bieżąco i komunikacji z darczyńcami.

Zbiórki na Facebooku

Wykorzystaj zasięg mediów społecznościowych do zebrania pieniędzy na naszą fundację wspólnie ze znajomymi. To proste, efektywne i całkowicie bezpłatne narzędzie (100% wpłat trafia na nasze konto).

Aby założyć zbiórkę musisz mieć konto na Facebooku. Wybierz cel klikając w jeden z poniższych linków:

Ustaw kwotę, podaj tytuł, krótki opis i datę zakończenia zbiórki. Możesz też zostawić domyślne dane i tekst sugerowany przez Facebooka. Kliknij „utwórz” i gotowe!

Pamiętaj, aby zachęcić jak największe grono osób, wysyłając im zaproszenia do zbiórki i pisząc co jakiś czas nowe posty. Dzięki temu mechanizmowi często udaje się zebrać zaskakująco wysokie kwoty.

1,5 procent

Od 2022 r. podatnicy mogą przekazywać organizacjom pożytku publicznego 1,5, a nie jak do tej pory 1%. Zmiana ta związana jest ze spodziewanym znacznym spadkiem ogólnych wpływów z podatku dochodowego.

Można powiedzieć, że ze społecznego punktu widzenia możliwość przekazywania 1% podatku organizacjom OPP jest przejawem demokracji bezpośredniej. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować, do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu.

ngo.pl

Przekazanie 1,5% podatku jest bardzo łatwe i nie wymaga dokonywania żadnych płatności ani oczekiwania na zwrot pieniędzy z urzędu skarbowego. Odbywa się bezgotówkowo. W zeznaniu podatkowym po prostu wpisz nasz numer KRS 0000 224819.

1,5 procent podatku może przekazać większość podatników: ryczałtowcy – PIT 28, przedsiębiorcy – PIT 36, przedsiębiorcy-liniowcy – PIT 36L, pracownicy – PIT 37, gracze giełdowi – PIT 38, osoby, które sprzedały nieruchomość – PIT 39.

Więcej o zasadach przekazywania 1,5 procenta i o tym, jak i gdzie w zeznaniu podatkowym wskazać naszą fundację, przeczytasz tutaj.

Wolontariat

Rozumiemy, że nie każdy i nie każda z Was może przekazać nam środki finansowe. Ale możesz nas wspierać także oferując swój czas, umiejętności czy usługi. Jeżeli chcesz zostać wolontariuszką / wolontariuszem sprawdź kogo aktualnie szukamy i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Współpraca z biznesem

Pracujemy z różnymi firmami i instytucjami, które podzielają nasze wartości. Cieszymy, się że możemy wspólnie poprawiać życie migrantów w Polsce.

W gronie naszych Partnerów znaleźli się m.in. Discovery/TVN, IKEA, Orange, Select Sport, Polski Związek Piłki Nożnej, Fundacja Drzewo i Jutro czy Fundacja im. Stefana Batorego.

Wspólne projekty mają zróżnicowany charakter i są zawsze dostosowane zarówno do potrzeb i możliwości naszych jak i Partnera.

Dlaczego Fundacja dla Wolności?

  • Ponad 15 lat doświadczenia w realizowaniu projektów sportowych, edukacyjnych, z zakresu integracji międzykulturowej, pracy z migrantami, uchodźcami i innymi mniejszościami.
  • Wysokie standardy pracy i duże zaangażowanie całego zespołu.
  • Przejrzystość i wiarygodność potwierdzone m.in. statusem Organizacji Pożytku Publicznego, niezależnymi audytami sprawozdań finansowych czy nagrodami, w tym UEFA Best Grassroots Award 2020.
  • Zaangażowanie w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju, w szczególności „Dobra jakość edukacji”, „Równość płci”, „Mniej nierówności” oraz „Zrównoważone miasta i społeczności”.

Formy współpracy z biznesem

  • Wsparcie finansowe, np. w postaci umowy darowizny czy poprzez tzw. payroll giving, czyli darowizny z końcówki wynagrodzenia.

Co to jest payroll giving?

To darowizna, w ustalonej wysokości, za zgodą pracownika jest automatycznie potrącana przez księgowość z miesięcznego wynagrodzenia. To sposób przekazywania darowizny równie prosty jak 1% podatku. Nawet kilka złotych od każdego wynagrodzenia może w dużym przedsiębiorstwie zsumować się w pokaźną, comiesięczną darowiznę. Pracownik / pracownica w każdej chwili może zrezygnować z przekazywania końcówki wynagrodzenia organizacji lub zmienić wysokość odpisu.

Co ważne, każda osoba prawna może od podstawy opodatkowania odliczyć darowizny w kwocie do 10% uzyskanego dochodu.

  • Wsparcie rzeczowe: nasi Partnerzy m.in. wyposażyli świetlicę dla dzieci, przekazali naszym podopiecznym komputery do nauki zdalnej w czasie pandemii, organizują firmowe kiermasze czy zbiórki materiałów na zajęcia.
  • Usługi: przewóz dzieci na treningi, udostępnianie pomieszczeń i specjalistów na warsztaty, doradztwo w zakresie marketingu, nowoczesne rozwiązania informatyczne czy usługi prawne – to tylko część bardzo potrzebnych działań, w których Partnerzy mogą nam bardzo pomóc.

W ramach odpłatnej działalności statutowej prowadzimy dla naszych Partnerów szkolenia, warsztaty, spotkania integracyjne i inne zajęcia. Pomagamy budować zespoły i uczymy rozwiązań wzmacniających wielokulturowy potencjał firmy. Świadczymy też usługi promocyjne, zarówno w Internecie, jak i na naszych eventach (ulotki, banery, stoiska).


Kontakt:

krzysztof@fundacjadlawolnosci.org

Tel. 502 070701