Wymiany młodzieżowe

Międzynarodowe spotkania młodych ludzi

Od 2007 r. organizujemy wymiany młodzieżowe, podczas których dyskutujemy o przyszłości naszego kontynentu i demokracji, o ekologii, o historii, o tolerancji i o tym wszystkim, co dla nas ważne. Przygotowujemy spektakle teatralne, robimy zdjęcia i kręcimy filmy, uczymy się gotować, pływamy kajakami…

Fair Play for All

Październik 2014

24 uczestników w wieku 18-25 z Finlandii, Malty, Polski i Włoch spotkało się w Gródku koło Białegostoku, aby przez 9 dni omawiać problemy współczesnej Europy. Główną tematyką działań było przeciwdziałanie dyskryminacji oraz edukacja poprzez sport i zajęcia na powietrzu. Cele wymiany:

  • zdobycie przez uczestników wiedzy na temat mechanizmów i przejawów dyskryminacji
  • zdobycie umiejętności reagowania na sytuacje dyskryminacyjne
  • planowanie działań anty-dyskryminacyjnych oraz
  • aktywowanie świadomości, wrażliwości, empatii i odpowiedzialności.

Tematy wymiany realizowane były poprzez warsztaty i prace w grupach. Na początku uczestnicy dyskutowali na temat stereotypów i dyskryminacji (głównie w sporcie), aby później poznać metody przeciwdziałania temu zjawisku. Następnie młodzież spotkała się z przedstawicielami klubu piłkarskiego Jagiellonia Białystok, zrealizowała własny sondaż na temat wielokulturowości i sportu wśród mieszkańców Białegostoku, a także wzięła udział w prezentacjach. Zdobyte umiejętności uczestnicy wykorzystali w grupowych projektach artystycznych na temat fair play.

Nie zabrakło również czasu na wspólną aktywność sportową i nieformalną integrację. Podsumowaniem projektu był miniturniej piłki nożnej oraz konferencja prasowa zorganizowane we współpracy ze społecznością lokalną Gródka. Pomagała nam Straż Graniczna z placówki w Bobrownikach oraz uczestnicy projektu Etnoliga. Wszyscy otrzymali pamiątkowe koszulki, a w lokalnej szkole powstała wystawa zdjęć i cytatów na temat fair play.


Active ingredients – cooking in a melting pot

Czerwiec 2011

Ponad 20 młodych osób z Hiszpanii, Malty i Polski spotkało się we wsi Jagodne Wielkie na Mazurach, aby przez 9 dni omawiać tematy współczesnej Europy w oparciu o tradycje regionalne i trans-regionalne. Główną tematyką wymiany były świadomość europejska, kultura i sztuka. Uczestnicy poznawali tradycje, historię, kulturowe uwarunkowania zwyczajów jedzeniowych i żywienia w różnych regionach Europy.

Uczestnicy zdobyli różne umiejętności. Dowiedzieli się, m.in. jak łączyć podstawowe składniki spożywcze, ekonomicznie gotować i podawać jedzenie, savoir vivre przy stole różnych regionów. Ponadto odkrywali tradycje kulinarne swoich krajów, wartość „slow food i domowych wyrobów, a nawet wątki kulinarne w sztuce europejskiej. Następnie zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystali w grupowych projektach na temat międzykulturowości, kultury jedzenia i zdrowia. Jednym z rezultatów wymiany był pokaz kulinarny w miejscowości Miłki, połączony z wystawą i prezentacjami projektów artystycznych.
www.activeingredientscooking.blogspot.com


Black Cherry

Marzec 2011

Grupa pięciu osób reprezentująca Fundację dla Wolności wzięła udział w projekcie ekologicznym w Puente Genil w sercu hiszpańskiej Andaluzji. Spotkali się tam młodzi ludzie z czterech krajów: Hiszpanii, Litwy, Francji i Polski.
Wymiana dotyczyła różnych problemów ekologicznych. Każda grupa miała za zadanie przedstawić specyfikę swojego kraju pod tym kątem. Podczas prezentacji i warsztatów młodzi ludzi rozmawiali o przemysłowych rozwiązaniach ekologicznych, a także uczyli się jak chronić środowisko naturalne na co dzień.

Projekt stanowił także okazję do poznania kultur krajów biorących udział w wymianie. Poszczególne zwyczaje i tradycje były prezentowane podczas kolacji, na których uczestnicy mogli spróbować regionalnych przysmaków czy obejrzeć zdjęcia z czterech państw.


We Love eating

Listopad 2010

Pięcioosobowa grupa młodzieży z Fundacji dla Wolności uczestniczyła w wymianie organizowanej przez włoską organizację IN TOUR w Kalabrii. Razem z młodzieżą z Portugalii, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Węgier i Włoch gotowaliśmy regionalne potrawy i poznawaliśmy zwyczaje żywieniowe i kulturowe uwarunkowania jedzenia. Podczas warsztatów nauczyliśmy się jak robić prawdziwe włoskie lasagne, makaron domy, tiramisu i limoncello, a wieczorami przygotowywaliśmy przysmaki swoich regionów. Uczestniczyliśmy w prezentacji na temat chleba oraz widzieliśmy jak robi się przysmak regionu – lody Tartuffo.

Wszystko to wsparte było grami integracyjnymi, prezentacjami multimedialnymi i wspólną zabawą podczas wieczorów narodowych. Zwieńczeniem projektu była wizyta w szkole gastronomicznej, gdzie w towarzystwie uczniów przygotowywaliśmy własne regionalne przysmaki, którymi następnie częstowaliśmy mieszkańców miasteczka Tropea.


Capture Your Thoughts

Wrzesień 2010

Młodzi z Grecji, Słowenii, Włoch i Polski spotkali się na Mazurach we wsi Jagodne Wielkie, gdzie przez 9 dni poznawali tajniki fotografii tradycyjnej i cyfrowej. Uczyli się m.in. wywoływania czarno-białych odbitek w ciemni. Zwieńczeniem projektu była wystawa (15 września, świetlica wiejska w Rydzewie). Każda osoba przedstawiła przynajmniej jedno samodzielnie wykonane zdjęcie. Wszystkie prace dotyczyły tematów związanych z wielokulturowością, wartościami i problemami współczesnego świata. Wystawa zostanie pokazana również w Grecji, Włoszech i Słowenii.

Poza wydarzeniami fotograficznymi, młodzi ludzie brali udział w zajęciach sportowych na świeżym powietrzu. Do ich dyspozycji były rowery, boiska do piłki siatkowej i nożnej oraz kort tenisowy. Odwiedziliśmy też park dzikich zwierząt i skansen w Kadzidłowie, odbyliśmy rejs po jeziorze do Mikołajek.
jadognewielkie.blogspot.com


Sticky Nature

Lipiec 2010

W wymianie Sticky Nature, która odbyła się w hiszpańskiej miejscowości Puente Genil, wzięło udział sześć osób z Fundacji dla Wolności. Wraz z młodzieżą z Portugalii, Turcji i Włoch byli goszczeni przez organizację młodzieżową Grupo Jovenes Puente Genil. Przez 12 dni uczestnicy mieli wiele możliwości poznania innych kultur, ich zwyczajów i tradycyjnej kuchni. Krótkie filmy i przedstawienia teatralne były rezultatem wypracowanych podczas projektu metod pracy w środowisku międzykulturowym. Odbyło się wiele zajęć z wykorzystaniem dramy i gier zespołowych. Wieczorami młodzież organizowała pokazy mody i konkursy taneczne. Uczestnicy złożyli też wizytę w urzędzie miasta i w lokalnym biurze Czerwonego Krzyża, gdzie odbyło się spotkanie z imigrantami z Afryki.
www.sticky-nature.blogspot.com


Grow with the Flow

Lipiec 2009

Wymiana młodzieżowa Grow With The Flow była goszczona przez włoską organizację, Associazione Joint z Mediolanu. Jednak cały projekt odbywał się poza miastem, w Parku Narodowym „Ticino River”.

Młodzież z Bułgarii, Polski, Słowenii, Turcjia, a także Włoch, w wieku 18-25 lat, realizowała projekt związany z ekologią i aktywnym spędzaniem wolnego czasu na świeżym powietrzu. Uczyła się życia w zgodzie z naturą i uprawiania sportów wodnych w sposób, który nie ingeruje w przyrodę. Pod okiem doświadczonych instruktorów pływała rzeką Ticino na kajakach i raftingu. Nie przeszkodził im ani upał, ani komary.

Ponadto uczestnicy brali udział w warsztatach na temat ekologii – racjonalnego korzystania z natury. Poznawali też siebie nawzajem: każda grupa narodowa przygotowała potrawy charakterystyczne dla swojego kraju lub regionu i uczyła chętnych swoich tradycyjnych tańców.
www.grow-with-the-flow.blogspot.com


Zobacz się moimi oczami

Kwiecień 2007

Partnerem projektu było stowarzyszenie On-Off oraz grupa teatralna C.A.S.T. Pierwsze spotkanie odbyło się w miejscowości Viu w dolinie Val di Lanzo w okolicach Turynu. Udział wzięło 24 Polaków i 21 Włochów w wieku 15-18 lat. Tematem projektu była historia ruchu oporu we Włoszech w czasie II Wojny Światowej w kontekście wartości leżących u podstaw konstytucji demokratycznych państw Unii Europejskiej. Podczas wymiany został przygotowany, a na koniec wystawiony spektakl teatralny.

Wrzesień 2008

II etap projektu odbył się w Folwarku Badowo-Kłody koło Warszawy. 32 uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Caluso koło Turynu, Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia w Warszawie oraz Technikum w Mszczonowie przygotowało pod kierunkiem reżysera Wojciecha Ziemilskiego przedstawienie „Po rewolucji”. Jest to opowieść o tożsamości dzisiejszej młodzieży widzianej z jej własnej perspektywy. Inspiracją dla spektaklu były warsztaty na temat tego, co zdaniem młodych ludzi z różnych miejsc Europy pozostało z rozmaitych „rewolucji” 1968 r.