Dla dzieci
Dla dorosłych
Cztery strony świata
Dla kogo? Dzieci w wieku wczesnoszkolnym (klasy 1-3)
Czas: 2 godz.
Cena: 600 zł*
Warsztaty prowadzone są w oparciu o metodologię nauki przez zabawę i doświadczenie. Są to gry ruchowe, zabawy w grupach, zajęcia plastyczne i manualne, rebusy, krzyżówki oraz quizy. Specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń uczy dostrzegania podobieństw i różnic między kulturami, sprzyja zadawaniu pytań i demontowaniu stereotypów. Atutem zajęć jest możliwość spotkania z obcokrajowcem, który prowadzi zajęcia w parze z pedagogiem.
Czego nauczą się dzieci?
- zdobędą podstawowe informacje na temat wybranej kultury
- poznają alfabety i podstawowe zwroty w obcych językach
- zobaczą i przymierzą tradycyjne stroje
- poznają mity, legendy i wierzenia
- wykonają hinduskie maski, meksykańskie sombrero czy gruzińskie czapki…
Do wspólnej podróży zapraszamy dzieci wraz z wychowawcami.
Wszystkie wykonane na warsztatach przedmioty stają się własnością dzieci.
Masha i Ahmed w naszej klasie
Dla kogo? Dzieci w wieku wczesnoszkolnym (klasy 1-3)
Czas: 2 godz.
Cena: 600 zł*
Zajęcia wprowadzają w temat podobieństw i różnic między ludźmi poprzez zabawy plastyczne, manualne oraz gry ruchowo-taneczne. Pierwsza część warsztatów prowadzona jest w języku obcym. Przeżycie sytuacji niezrozumienia jest wstępem do rozmowy o uczuciach towarzyszących komunikacji i znalezieniu się w nowej sytuacji. Dzieci m.in. poznają mapę świata, tworzą wizerunki ludzi i rozmawiają o różnicach oraz podobieństwach między nimi. Na zakończenie przedstawiamy sytuację dzieci cudzoziemskich w polskiej szkole oraz proponujemy zasady przyjaznej zabawy z nowymi kolegami i koleżankami.
Graj fair z innymi
Dla kogo? Trenerzy, nauczyciele wychowania fizycznego, liderzy społeczności lokalnych
Czas: 4 godz.
Cena: 1000 zł*
Podczas zajęć zaprezentowane zostaną metody i dobre praktyki w pracy z osobami z różnych społeczności i w różnym wieku. Wspólnie odpowiemy na pytania: Kim jest trener i zawodnik „fair”? Jaka jest rola animatora w integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem? Czym jest gra fair z innymi w środowisku lokalnym? Nauczymy rozpoznawać zachowania dyskryminacyjne, podejmować działania naprawcze, przeprowadzić własne sportowe projekty antydyskryminacyjne. Szkolenia prowadzone są w oparciu o aktywne metody kształcenia.
Uczestnicy warsztatów otrzymają podręcznik „Graj fair z innymi” zawierający przykłady dobrych praktyk, scenariusze ćwiczeń, wskazówki organizacyjne i wyniki badań socjologicznych. Spotkania będą również okazją do rozmowy z ekspertami fundacji, wymiany doświadczeń, zapoznania się z możliwościami grantowymi i mapowania partnerstw.
Praca w klasie wielokulturowej
Dla kogo? Nauczyciele, wychowawcy, trenerzy
Czas: 4 godz.
Cena: 1000 zł*
Zajęcia poświęcone są zagadnieniom istotnym w podejmowaniu działań edukacyjnych i integracyjnych z dziećmi i młodzieżą cudzoziemską. Przybliżamy emocje, oczekiwania i umiejętności społeczne dzieci w sytuacji szoku kulturowego. Opowiadamy jak zdarzenie migracji przymusowej wpływa ich rozwój, jak ich integrować i jak zapewnić poczucie bezpieczeństwa w międzykulturowej grupie. Wspólnie z uczestnikami analizujemy jak ta sytuacja wygląda z punktu widzenia dziecka, pedagoga i rodzica. Warsztaty mają część teoretyczną i praktyczną.
Program warsztatów
- Wprowadzenie: wymiana doświadczeń
- Dziecko cudzoziemskie w placówce edukacyjnej – metody pracy z grupą, pierwsze spotkanie
- Piłka w grze: fair play w teorii i praktyce działań środowiskowych
- Wzajemne oczekiwania a osobiste doświadczenia dzieci: studium przypadku, bezpieczna przestrzeń edukacji i rozwoju
- Komunikacja a bariera językowa: symulacja, kompetencje wychowawcy międzykulturowego
- Podsumowanie: wyzwania, propozycje nowych rozwiązań
* Podane ceny dotyczą zajęć na terenie Warszawy dla grup 20-25 osobowych. W przypadku warsztatów wyjazdowych (na terenie całego kraju) doliczamy koszty dojazdu i ewentualnego noclegu. Cena obejmuje wszystkie materiały, przygotowanie i poprowadzenie warsztatów.