Warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek klas wielokulturowych

Fundacja dla Wolności zaprasza na bezpłatne warsztaty online.

W ostatnich latach coraz większy odsetek w warszawskich szkołach stanowią dzieci z doświadczeniem migracji. Wzrost zróżnicowania kulturowego uczniów prowadzi nieraz do problemów w pracy pedagogicznej – zarówno pod względem językowym, kulturowym, ale także z powodu potencjalnych konfliktów w środowisku.

27 kwietnia o godzinie 14:30 zapraszamy na bezpłatne trzygodzinne warsztaty online dla nauczycieli i nauczycielek pracujących w klasach, do których uczęszczają dzieci z różnych stron świata. Podczas warsztatów omówimy następujące zagadnienia:

  • Przyczyny, rodzaje i aktualne dane na temat migracji
  • Typowe wyzwania w przypadku dzieci z doświadczeniem migracji
  • Jak przygotować klasę na przyjęcie cudzoziemców?
  • Praca z klasą wielokulturową – studium przypadku 
  • Prezentacja bezpłatnych, praktycznych scenariuszy „Wielokulturowa Warszawa”

Zajęcia poprowadzą:

Greta Droździel-Papuga: absolwentka polonistyki UW i kulturoznawstwa UJ. Trenerka i autorka kampanii edukacyjnych. Prowadzi szkolenia dla dzieci, młodzieży, dorosłych m.in. z zakresu komunikacji, budowania zespołu, diagnozy lokalnej, pracy metodą projektu i wolontariatu. Autorka licznych materiałów nt. radości z uczenia się, twórczego rozwiązania problemów, osłabiania rywalizacji i edukacji pozaformalnej. Współtworzyła pakiet filmów na temat edukacji globalnej, migracji i celów zrównoważonego rozwoju. Jako animatorka działała w szkołach, bibliotekach, domach kultury i na podwórkach. Współpracuje z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją Szkoła z Klasą, Fundacją na Rzecz Wspólnot Lokalnych „Na miejscu”.


Magdalena Zaborowska-Gumieniak: pedagożka i animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego i Instytutu Kultury Polskiej UW. Wiceprezeska zarządu Fundacji dla Wolności. Zajmuje się edukacją pozaformalną i międzykulturową. Współtwórczyni i koordynatorka programu wychowawczo-edukacyjnego „Przystanek świetlica dla dzieci uchodźczych” w ośrodku dla cudzoziemców Warszawa-Targówek. Ma 5-letnie doświadczenie pracy pedagogicznej i środowiskowej z dziećmi uchodźczymi i ich rodzinami. Prowadziła międzynarodowe wymiany młodzieży, szkolenia dla nauczycieli, trenerów sportowych, animatorów i aktywistów na temat fair play i pracy z dziećmi z doświadczeniem migracji przymusowej. Współautorka publikacji „Graj fair z innymi – praktyczny przewodnik dla nauczycieli, animatorów i liderów lokalnych” oraz „Sport for dialogue – good practices around Europe”. Współpracowała z wieloma organizacjami pozarządowymi, szkołami, instytucjami samorządowymi oraz Wydziałem Pedagogicznym UW.


Projekt finansowany przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy w ramach konkursu „Młodzi warszawiacy zmieniają swoje miasto” i skierowany do szkół po prawej stronie Wisły.

W odpowiedzi na “Warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek klas wielokulturowych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *