Bezpłatne szkolenia on-line dla nauczycieli i nauczycielek z warszawskich szkół pracujących z klasami wielokulturowymi lub przygotowujących się na przyjęcie dzieci z doświadczeniem migracji.
Fundacja dla Wolności przygotowała szkolenia w odpowiedzi na rosnącą liczbę dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji uczących się w warszawskich szkołach.
Cele szkolenia:
- Jak integrować klasy wielokulturowe
- Jak przygotować klasę do przyjęcia dzieci z doświadczeniem cudzoziemskim
- Wymiana dobrych praktyk i podzielenie się doświadczeniem
- Omówienie pomocnych materiałów, form działania i źródeł wiedzy
Program
- Wprowadzenie
- Migracje – przyczyny, rodzaje i aktualne dane
- Z czym mierzą się dzieci-migranci?
- Praca z klasą wielokulturową – studium przypadku
- Podsumowanie
Terminy do wyboru:
27 października 2021, godz. 14-17
6 listopada 2021, godz. 11-14
Forma: on-line, platforma Zoom
Cena: bezpłatnie
Zapisy: formularz on-line
Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Każdy uczestnik / każda uczestniczka otrzyma potwierdzenie udziału w szkoleniu.
Prowadzące:
Greta Droździel-Papuga: absolwentka polonistyki (Uniwersytet Warszawski) i kulturoznawstwa (Uniwersytet Jagielloński). Edukatorka, trenerka, autorka kampanii edukacyjnych. Prowadzi szkolenia i warsztaty m.in. z zakresu komunikacji, budowania zespołu, diagnozy lokalnej, pracy metodą projektu, wolontariatu – dla różnych grup wiekowych, dzieci, młodzieży, dorosłych. Autorka materiałów nt. radości z uczenia się, twórczego rozwiązania problemów, osłabiania rywalizacji, wyjścia z edukacją poza mury szkoły. Współtworzyła pakiet filmów edukacyjnych na temat edukacji globalnej, migracji i celów zrównoważonego rozwoju. Jako animatorka działała w szkołach, bibliotekach, domach kultury i na podwórkach. Współpracuje z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją Szkoła z Klasą, Fundacją na Rzecz Wspólnot Lokalnych Na miejscu, m.st. Warszawa.
Magdalena Zaborowska-Gumieniak: pedagożka i animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego i Instytutu Kultury Polskiej UW. Z Fundacją dla Wolności związana od 2010 r. Zajmuje się edukacją pozaformalną i międzykulturową. Współtwórczyni i koordynatorka programu wychowawczo-edukacyjnego w ośrodkach dla cudzoziemców. Prowadziła również m.in. międzynarodowe wymiany młodzieży, szkolenia dla nauczycieli, trenerów sportowych, animatorów i aktywistów na temat fair play i pracy z dziećmi uchodźczymi. Współtwórczyni publikacji „Graj fair z innymi – praktyczny przewodnik dla nauczycieli, animatorów i liderów lokalnych” oraz ‘Sport for dialogue – good practices around Europe’. Współpracowała z organizacjami pozarządowymi, szkołami, instytucjami samorządowymi oraz Wydziałem Pedagogicznym UW.
Zapisz się
Informacji na temat projektu udziela Martyna Łukaszewska martyna@fundacjadlawolnosci.org.
Fundacja dla Wolności od wielu lat pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzinami z doświadczeniem migracji m.in. w ośrodkach dla cudzoziemców i szkołach.
Zajęcia prowadzone są w ramach projektu „(Między)kulturalna Warszawa – program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli klas wielokulturowych” finansowanego przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy.