Szkolenia międzykulturowe dla nauczycieli

Bezpłatne szkolenia on-line dla nauczycieli i nauczycielek z warszawskich szkół pracujących z klasami wielokulturowymi lub przygotowujących się na przyjęcie dzieci z doświadczeniem migracji.

Fundacja dla Wolności przygotowała szkolenia w odpowiedzi na rosnącą liczbę dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji uczących się w warszawskich szkołach.

Cele szkolenia:

• Jak integrować klasy wielokulturowe
  • Jak przygotować klasę do przyjęcia dzieci z doświadczeniem cudzoziemskim
  • Wymiana dobrych praktyk i podzielenie się doświadczeniem
  • Omówienie pomocnych materiałów, form działania i źródeł wiedzy

1. Wprowadzenie
  2. Migracje – wiedza i metody pracy z klasą
  3. Z czym mierzą się dzieci-migranci?
  4. Z czym mierzą się nauczyciele i nauczycielki w klasach wielokulturowych
  5. Podsumowanie

Terminy do wyboru:

2 kwietnia 2022, godz. 11-14

6 kwietnia 2022, godz. 14-17

25 maja 2022, godz. 15-18

27 maja 2022, godz. 14-17

6 czerwca 2022, godz. 15-18

Forma: on-line, platforma Zoom

Cena: bezpłatnie

Zapisy: formularz on-line

Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Każdy uczestnik / każda uczestniczka otrzyma potwierdzenie udziału w szkoleniu.

Prowadzące:

Greta Droździel-Papuga: absolwentka polonistyki (Uniwersytet Warszawski) i kulturoznawstwa (Uniwersytet Jagielloński). Edukatorka, trenerka, autorka kampanii edukacyjnych. Prowadzi szkolenia i warsztaty m.in. z zakresu komunikacji, budowania zespołu, diagnozy lokalnej, pracy metodą projektu, wolontariatu – dla różnych grup wiekowych, dzieci, młodzieży, dorosłych. Autorka materiałów nt. radości z uczenia się, twórczego rozwiązania problemów, osłabiania rywalizacji, wyjścia z edukacją poza mury szkoły. Współtworzyła pakiet filmów edukacyjnych na temat edukacji globalnej, migracji i celów zrównoważonego rozwoju. Jako animatorka działała w szkołach, bibliotekach, domach kultury i na podwórkach. Współpracuje z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją Szkoła z Klasą, Fundacją na Rzecz Wspólnot Lokalnych Na miejscu, m.st. Warszawa.

Magdalena Zaborowska-Gumieniak: pedagożka i animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego i Instytutu Kultury Polskiej UW. Z Fundacją dla Wolności związana od 2010 r. Zajmuje się edukacją pozaformalną i międzykulturową. Współtwórczyni i koordynatorka programu wychowawczo-edukacyjnego w ośrodkach dla cudzoziemców. Prowadziła również m.in. międzynarodowe wymiany młodzieży, szkolenia dla nauczycieli, trenerów sportowych, animatorów i aktywistów na temat fair play i pracy z dziećmi uchodźczymi. Współtwórczyni publikacji „Graj fair z innymi –  praktyczny przewodnik dla nauczycieli, animatorów i liderów lokalnych” oraz ‘Sport for dialogue – good practices around Europe’. Współpracowała z organizacjami pozarządowymi, szkołami, instytucjami samorządowymi oraz Wydziałem Pedagogicznym UW.

Zapisz się

Informacji na temat projektu udziela Martyna Łukaszewska martyna@fundacjadlawolnosci.org.

Fundacja dla Wolności od wielu lat pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzinami z doświadczeniem migracji m.in. w ośrodkach dla cudzoziemców i szkołach.

Zajęcia prowadzone są w ramach projektu „(Między)kulturalna Warszawa – program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli klas wielokulturowych” finansowanego przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy.