Kategorie
wydarzenie

Sport wolny od dyskryminacji. Relacja z warsztatów

Za nami dwa dni intensywnej, inspirującej pracy, we wspaniałym gronie i bezpiecznej atmosferze. Poszerzyłyśmy swoją wiedzę na temat dyskryminacji i uprzedzeń.

Analizowałyśmy zarówno konkretne przypadki, jak i własne doświadczenia, razem zastanawiałyśmy się nad rozwiązaniami, sposobem radzenia sobie z sytuacją kryzysową, dobrymi praktykami.

Mówimy o dyskryminacji na wielu poziomach

Temat dyskryminacji i barier w obszarze sportu jest słabo zbadany i praktycznie nie jest poruszany. Warsztaty w takiej formie i z tak różnorodną grupą odbyły się po raz pierwszy w Polsce.

Podczas spotkania miałyśmy okazję przekonać się, że wykluczenie to wieloaspektowy problem, obecny na każdym poziomie sportu – od związków i innych instytucji poprzez system szkolnictwa, uczelnie wyższe, kluby i stowarzyszenia oraz grupy nieformalne.

Jesteśmy w tym systemie dyskryminowane jako zawodniczki, trenerki, sędzie, działaczki, czy kibicki z racji płci, wieku, sprawności, języka, pochodzenia, ciała i innych przesłanek. Podczas warsztatów zadałyśmy też sobie pytania o to, czy same nie dyskryminujemy z tych samych przyczyn. To dlatego tak ważne jest wyposażenie trenerów i trenerek w narzędzia do przeciwdziałania wykluczeniu. Chciałybyśmy, żeby warsztaty takie jak te były integralną częścią ścieżek kształcenia i doskonalenia trenerskiego.

Uczestniczki

Dziękujemy uczestniczkom – trzem trenerkom piłkarskim, dwóm instruktorkom / edukatorkom dyscyplin związanych z pracą z ciałem, trzem aktywnym piłkarkom, które planują rozpoczęcie kariery trenerskiej – za zaangażowanie, za tworzenie wspaniałej atmosfery, za zaufanie nam i sobie nawzajem, dzielenie się swoimi historiami i doświadczeniami w sporcie i innych sferach życia.

Dziękujemy trenerkom: Joanna Burzydło i Ewa Rutkowska za świetnie przygotowane i poprowadzone zajęcia; tłumaczkom: Joanna Ciesielska i Magda Schromová za możliwość organizacji warsztatów dla grupy osób porozumiewających się w dwóch językach – polskim i PJM; Spółdzielnia Socjalna WOLA za lokal, dyspozycyjność i otwartość na wszystkie nasze zapotrzebowania; a także kolektywowi Słuszna Strawa za możliwość regenerowania się smacznymi, wegańskimi potrawami.


Projekt realizowany dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG.

(*) Wszystkie osoby z doświadczeniem funkcjonowania w społeczeństwie jako kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *