Refugees Welcome Cup

W sobotę 19 lutego w Parku Olszyna na warszawskich Bielanach odbył się turniej ‘Refugees Welcome Cup’.

Na boisku spotkały się osoby związane z Etnoligą oraz AKS Zły – dwiema stołecznymi inicjatywami sportowymi znanymi ze swojego prospołecznego zaangażowania. To piłkarze, kibice, wolontariusze – kobiety i mężczyźni – którzy wierzą, że piłka nożna to platforma do budowania demokratycznego świata, który nikogo nie wyklucza. Migranci od początku byli ważną częścią obu społeczności, a od czasu kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy w 2021 r. obie grupy jeszcze bardziej zaangażowały się w pomoc osobom szukającym schronienia w Polsce.

Na bielańskiej „Syrence” stawiło się około 50 osób m.in. z Polski, Konga, Kenii, Indii, Maroka czy Turcji, a także uchodźcy z Afganistanu, Syrii, Iraku i Gwinei. Formuła turnieju była wyjątkowa, ponieważ to organizatorzy podzielili chętnych na drużyny tak, by zapewnić wszystkim równe szanse i by do każdej ekipy trafiła podobna liczba kobiet oraz uchodźców. Tak jak można się było spodziewać, impreza odbyła się w bardzo przyjaznej atmosferze i w duchu fair play. Choć punkty w rywalizacji były liczone, to nie one były najważniejsze. Zamiast wyróżnień organizatorzy przygotowali energetyczne przekąski dla wszystkich uczestników, a na końcu cała grupa odśpiewała zwycięzcom radosną pieśń.

Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia Centrum Sportu i Rekreacji Bielany, które po raz kolejny doceniło wysiłki Fundacji dla Wolności (organizatora Etnoligi) na rzecz budowania inkluzywnego sportu. To już druga wspólna impreza, po grudniowym turnieju integracyjnym, który odbywał się w hali przy Lindego.