Pod wspólnym niebem – letni przegląd filmowy

Poznawaj kino, na leżakach i z międzykulturowej perspektywy! 13 lipca o godz. 20:15 pokazem „Atlantydy” (ukraiński kandydat do Oscara) w reż. Walentyna Wasjanowicza razem z Centrum Myśli Jana Pawła II zainaugurujemy przegląd filmowy POD WSPÓLNYM NIEBEM.

W każdą środę lata na dziedzińcu Kamienicy
Artystycznej przy ul. Foksal 11 widzowie będą mogli oglądać filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii – krajów, z których przybysze stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców Warszawy. Wstęp wolny.

Głównym tematem programu filmowego jest współczesny krajobraz społeczno-kulturowy Ukrainy, Białorusi, Indii i Gruzji. Ideą przewodnią zaś zapewnienie przestrzeni dla międzykulturowego dialogu z nowymi mieszkańcami stolicy, oraz spotkania ponad podziałami i stereotypami.

Plan spotkania:
20:15 – rozmowa z zaproszonymi gośćmi
21:00 – seans filmowy

W repertuarze aż dziewięć nowych produkcji (2017-2021), w tym wiele tytułów nagradzanych na świecie i nieznanych dotąd polskiej publiczności, jak np. „The Great Indian Kitchen” w reż. Jeo Baby.

Przegląd zakończy prezentacja etiud i krótkich metraży, zrealizowanych przez studentów i absolwentów polskich szkół filmowych i kursów Wajda School. Wydarzeniu towarzyszy cykl podcastów podejmujący m. in. tematykę edukacji międzykulturowej, duchowych korzeni wielokulturowości i wrażliwości na Innego.

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II

Partnerzy: Wajda School, Fundacja dla Wolności, Fundacja Inna Przestrzeń, Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy, Białoruski Dom, Ukraina! FF, One Caucasus, Transkaukazja, Epson

Patroni medialni: TVP KULTURA, Miesięcznik KINO, FilmWeb, IMI Radio, Życie Śródmieścia

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.