Kategorie
komunikat

Płatny staż dla młodych dziennikarzy/-rek

Przeciwdziałanie radykalizacji poprzez sport

Fundacja dla Wolności realizuje trzyletni projekt YARSPE, który ma na celu stworzenie narzędzi zapobiegania radykalizacji wśród młodzieży. Będą to materiały i szkolenia dla trenerów i nauczycieli, szkół oraz klubów zainteresowanych organizacją zajęć sportowych dla młodych osób zagrożonych różnymi formami radykalizacji.

Sport – chociaż jego znaczenie wyrasta z korzystnego oddziaływania na zdrowie, samopoczucie i wygląd człowieka – pełni też ważną rolę kulturową i daje poczucie przynależności. Dlatego, choć sport sam jako taki nie rozwiąże problemu radykalizacji, w połączeniu z innymi działaniami może pełnić ważną rolę w przeciwdziałaniu polaryzacji postaw, budowaniu więzi społecznych, odciąganiu od zagrożeń, itd. YARSPE chce popularyzować wiedzę o mechanizmach radykalizacji wśród osób zarządzających sportem, by zainspirować ich do pracy z osobami zagrożonymi w lokalnych społecznościach.

Kogo szukamy?

W związku z powyższym, szukamy dwóch osób w wieku 18-30 lat, kobiety i mężczyzny, dziennikarzy lub studentów dziennikarstwa, zainteresowanych tym tematem. Rolą stażystów będzie zebranie i opisanie dwóch inspirujących historii bohaterów, którym udało się wyrwać z ekstremistycznego środowiska lub którzy z sukcesami bronią młodzieży przed radykalizacją. Bohaterowie nie muszą mieć związku ze światem sportu. Publikacje zostaną przetłumaczone i włączone do materiałów szkoleniowych. Będą też opracowane w formie animowanej i wykorzystywane podczas warsztatów w Polsce, Czechach, Włoszech i Węgrzech.

Od kandydatów/-tek oczekujemy przede wszystkim zainteresowania tematem projektu i dobrego pomysłu na dotarcie do bohaterów reportaży, a także lekkiego pióra, łatwości w nawiązywaniu kontaktu, umiejętności prowadzenia wywiadu, dociekliwości i obiektywizmu oraz sumienności i zaangażowania. Formalne wykształcenie dziennikarskie nie jest wymagane.

Oferujemy wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł, wsparcie merytoryczne i logistyczne na każdym etapie pracy, możliwość nawiązania współpracy z dziennikarzami równolegle badającymi przykłady radykalizacji w innych krajach, publikację reportaży.

CV oraz ewentualne pytania prosimy przesyłać do 15 czerwca na adres etnoliga@etnoliga.org z dopiskiem „YARSPE”.

Projekt YARSPE (Youth Anti Radicalisation through Sport in Europe), współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, realizujemy wspólnie z Fare Network, Inex, GEA oraz Subjective Values Foundation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *