miGRAcje

Bezpłatne szkolenia: Sport jako narzędzie integracji migrantów i uchodźców.

Szkoły i kluby sportowe coraz częściej funkcjonują w środowisku wielokulturowym. Przybycie do Polski dużej liczby uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy stawia przed lokalnymi społecznościami szereg nowych wyzwań. Jaka jest rola sportu w integracji migrantów? Jak połączyć aktywność fizyczną ze wsparciem młodzieży, która nie zna jeszcze polskiego języka i kultury? Jak prowadzić trening, by nie narazić nikogo na wykluczenie? Czym jest gra fair w środowisku lokalnym?

Na naszym szkoleniu chcemy zainspirować Państwa – wychowawców i wychowawczynie, trenerów i trenerki, osoby pracujące z młodzieżą – do sięgania po metody integracji wykorzystujące aktywność fizyczną. Treningi, lekcje wychowania fizycznego, wszelkie wydarzenia sportowe mogą być znakomitą okazją do nauki o różnorodności, kształtowania postawy tolerancji i wzajemnego szacunku czy rozwijania umiejętności współpracy. Nauki skutecznej, bo wykorzystującej naturalną potrzebę ruchu. Pokażemy Państwu sprawdzone ćwiczenia i dobre praktyki używania sportu w pracy z osobami w różnym wieku i z różnych środowisk, ze szczególnym uwzględnieniem migrantów i uchodźców.

W Europie Zachodniej aktywność fizyczna jest częstym elementem w programach służących rozwiązywaniu konfliktów społecznych, antydyskryminacyjnych, językowych czy nawet etycznych. Sport w pierwszej kolejności oddziałuje na zdrowie i samopoczucie człowieka, ale pełni też ważną rolę kulturową, daje poczucie przynależności, uczy fair play, dyscypliny, wytrwałości, strategicznego myślenia i wielu innych pożądanych umiejętności. Jest egalitarny i ze swej natury równościowy.

Popularne na całym świecie gry zespołowe, szczególnie piłka nożna, doskonale sprawdzają się w połączeniu z edukacją wielokulturową czy integracją uchodźców. Sportowa pasja i uniwersalne reguły gry są często pierwszym wspólnym językiem dla zróżnicowanych grup społecznych.

W Polsce takie działania są wdrażane rzadko i niesystematycznie, sport jako narzędzie zmian społecznych jest niedoceniany, a trenerzy i nauczyciele wuefu często pomijani w takich programach. Chcemy to zmieniać, dlatego na szkoleniu podzielimy się swoją wiedzę, pokażemy sprawdzone programy i podręczniki oraz zachęcimy do ich używania.

Program szkolenia:

1.  Pierwsze spotkanie – wyrwanie ze strefy komfortu

2.  Migracje – konteksty i wyzwania dla społeczeństwa przyjmującego

3.  Piłka w grze – mechanizmy inkluzji i ekskluzji społecznej

4. Sport w integracji społecznej –  studium przypadku, projektowanie działań

Szkolenie prowadzone będzie przy użyciu aktywnych metod kształcenia, gier ruchowych i symulacji. Będą one punktem wyjścia do refleksji i pogłębienia umiejętności praktycznych wykorzystania sportu do integracji osób z doświadczeniem migracji.

Uczestnicy szkolenia otrzymają praktyczny przewodnik Graj fair z innymi oraz scenariusze ćwiczeń i mini-gier sportowych.

Spotkania będą również okazją do rozmowy z ekspertami fundacji, wymiany doświadczeń, zapoznania się z możliwościami grantowymi i mapowania partnerstw.

Trenerzy

Magdalena Zaborowska-Gumieniak: pedagożka i animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego i Instytutu Kultury Polskiej UW. Z Fundacją dla Wolności związana od 2010 r. Zajmuje się edukacją pozaformalną i międzykulturową. Współtwórczyni i koordynatorka programu wychowawczo-edukacyjnego w ośrodkach dla cudzoziemców. Prowadziła również m.in. międzynarodowe wymiany młodzieży, szkolenia dla nauczycieli, trenerów sportowych, animatorów i aktywistów na temat fair play i pracy z dziećmi uchodźczymi. Współtwórczyni publikacji „Graj fair z innymi” oraz ‘Sport for dialogue – good practices around Europe’.

Sinan Qashaar: pochodzi z Iraku. Studiował projektowanie wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Bagdadzie. W Polsce mieszka od 7 lat z rodzicami i bratem. Pracuje w firmie wysyłkowej. Ma doświadczenie uchodźcze. Z Fundacją dla Wolności związany od 2020 jako zawodnik Etnoligi. Interesuje się piłką nożną i sportami drużynowymi.

Volha Kalakoltsava: urodziła się na Białorusi. Studiowała w szkole muzycznej, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na wydziale teatralnym. Pracuje jako aktorka teatralna i filmowa, prowadzi warsztaty aktorskie dla dzieci i dorosłych, warsztaty integracyjne dla dzieci w szkołach Warszawy, zajęcia z samorozwoju i międzykulturowe.

[ rejestracja zakończona ]

Szczegółowych informacji na temat szkoleń udziela Olga Łukasik olga@fundacjadlawolnosci.org.

Szkolenia odbywają się w ramach projektu Etnoliga+ realizowanego przez Fundację dla Wolności w ramach konkursu regrantingowego projektu “I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Centrum Edukacji Obywatelskiej pełni funkcję organizacji partnerskiej konsorcjum realizującego projekt oraz organizatora konkursu w Polsce. Tekst wyraża wyłącznie poglądy autorów i autorek i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej ani Centrum Edukacji Obywatelskiej.