komunikat wydarzenie

Konkurs na integracyjne wydarzenie sportowe

Wygraj sprzęt sportowy i udział w turnieju piłkarskim z ludźmi z całego świata. Zgłoś swój pomysł i zrealizuj własne wydarzenie.

Zapraszamy kluby sportowe, stowarzyszenia, szkoły i inne instytucje, a także grupy nieformalne do udziału w konkursie na wydarzenie promujące tematykę integracji migrantów poprzez sport.

Konkurs

Sport ma proste zasady, które umożliwiają porozumienie między ludźmi ponad podziałami. Podobnie nasz konkurs ma bardzo prostą formułę.

Zorganizujcie dowolne wydarzenie promujące tematykę integracji migrantów poprzez sport.

Zaproście cudzoziemców mieszkających w Waszej okolicy na turniej, trening, mecz czy rozgrywki e-sportowe. Przygotujcie wystawę, warsztat czy pokaz filmu prezentującego pozytywne przykłady walki z dyskryminacją w dowolnej dyscyplinie sportowej. Może to być też np. happening, webinar czy panel dyskusyjny.

Najważniejsze, żeby w wydarzeniu aktywny udział brali migranci, najlepiej z Waszej lokalnej społeczności, i aby usłyszało o nim jak najwięcej osób.

W konkursie mogą brać udział dowolne grupy młodzieżowe, reprezentujące kluby, szkoły czy inne instytucje, a także grupy nieformalne. Osobą zgłaszającą (opiekunem) musi być osoba pełnoletnia.

Nagrodą w konkursie jest sprzęt sportowy o wartości 1.000 zł oraz udział w jednodniowym turnieju piłki nożnej w Warszawie w czerwcu 2022 r.

Integracja na sportowo

Programy integracyjne mają rozmaite formy. Które z nich są skuteczne? Punktem wyjścia jest szukanie podobieństw i uniwersalnych wartości. Uczciwość, współpraca, równość, dyscyplina, wytrwałość czy szacunek – to wartości wspólne dla większości ludzi. Ale jest jeszcze drugi ważny składnik dobrego programu integracyjnego: zaangażowanie. Tylko we wspólnym działaniu, gdy włączone są nasze emocje, możemy przeżywać i uczyć się naprawdę. Obie te cechy ma sport: pozwala wzmacniać wspólne wartości w działaniu.

• Sport jest atrakcyjną, naturalną formą ekspresji
  • Jego reguły są uniwersalne i zrozumiałe niezależnie od języka, miejsca urodzenia i innych ograniczeń
  • Pozwala wyrabiać prawidłowe nawyki zdrowotne, dyscyplinę, itd.
  • Jest szczególnie atrakcyjny dla młodych ludzi poszukujących wzorów do naśladowania
  • Gry zespołowe rozwijają poczucie przynależności i uczą współdziałania; łucznictwo – precyzji, koncentracji, autokontroli; szachy – myślenia strategicznego; jazda figurowa na lodzie – kreatywności, itd.
  • Sport uczy realizmu w oczekiwaniach wobec siebie i świata: umiejętności przegrywania czy znajomości własnych ograniczeń
  • Sport amatorski jest egalitarną, często jedyną dostępną bezpłatną formą aktywności

Organizując integrację na sportowo trzeba pamiętać, że absolutnie kluczową zasadą jest to, aby każdy uczestnik i każda uczestniczka czuła się bezpiecznie i na równi z innymi włączony/włączona w działania.

Jeśli potrzebujecie inspiracji, zobaczcie jak robimy takie projekty w ramach Etnoligi, zajrzyjcie do naszych publikacji, lub na strony internetowe naszych partnerów: Centrum Edukacji Obywatelskiej czy Fare network. Napiszcie do nas – chętnie podpowiemy Wam różne rozwiązania. Możecie też wypełnić wstępnie poniższy formularz zgłoszeniowy, a my odezwiemy się i wspólnie zaprojektujemy Wasze wydarzenie.

Coś poszło nie tak. Spróbuj jeszcze raz.
Dane osoby zgłaszającej

Migracje to jedno z najważniejszych wyzwań XXI w. Ludzie na całym świecie uciekają przed wojnami, suszami, powodziami, lub po prostu szukają lepszych miejsc do życia. Także Polska staje się domem dla rosnącej liczby cudzoziemców. Zły stan służby zdrowia, nierówności w dochodach czy brak mieszkań nie są takie dramatyczne, jeśli spojrzymy na nie z perspektywy krajów globalnego Południa.

ZUS oblicza, że w całym kraju legalnie pracuje co najmniej 700 tys. cudzoziemców. Z kolei z danych GUS oraz szacunków firm badających logowania do sieci komórkowych wynika, że każdego roku w Polsce stale lub czasowo przebywa ich minimum dwa miliony. W samym województwie mazowieckim ponad 130 tys. obywateli innych państw ma dokumenty zezwolenia na pobyt.

Wszystkie grupy, zarówno te dominujące liczebnie, jak Ukraińcy czy Białorusini, jak i te rzadziej spotykane, jak chociażby Wietnamczycy, Arabowie czy Afgańczycy, mierzą się z izolacją. Brak dostępu do różnych dóbr i usług, ograniczone kontakty z Polakami, a nawet otwarta dyskryminacja – to zjawiska dotykające cudzoziemców powszechnie niezależnie od ich pozycji społecznej.

Zadanie jest realizowane w ramach konkursu regrantingowego projektu “I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Centrum Edukacji Obywatelskiej pełni funkcję organizacji partnerskiej konsorcjum realizującego projekt oraz organizatora konkursu w Polsce. Tekst wyraża wyłącznie poglądy autorów i autorek i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej ani Centrum Edukacji Obywatelskiej.