Fundacja dla Wolności i UNHCR Polska zapraszają na #GRAMYFAIR – Mecz bez Granic i piknik sportowy z okazji Światowego Dnia Uchodźcy
22 czerwca 2025 (niedziela), godz. 13:00–18:00
Bemowski Ośrodek Piłki Nożnej, ul. Obrońców Tobruku 11, Warszawa
Wstęp wolny
W programie gry i zabawy sportowe oraz wielokulturowe dla dzieci i dorosłych (m.in. rugby, capoeira, futbol australijski, tor przeszkód, językowe bingo, puszczanie latawców, dmuchańce, uważny spacer, turniej piłkarski) oraz Mecz bez Granic z udziałem Etnoligi oraz przedstawicieli świata kultury, mediów i polityki, komentowany na żywo przez Tomasza Zimocha – posła na Sejm RP i dziennikarza sportowego.
Sport odgrywa istotną rolę kulturową i daje poczucie przynależności. Wspólna pasja i uniwersalne zasady naturalnie łączą się z edukacją, pomagają przełamywać uprzedzenia i integrować ludzi z różnych części świata.
W programie imprezy także pokaz filmu o Elmim Abdim – uchodźcy z Somalii mieszkającym od 25 lat w Polsce, smaki i zapachy z różnych stron świata oraz strefa relaksu.
– Sport ma moc wznoszenia się ponad podziały polityczne i pokonywania ksenofobii, a jednocześnie przypomina nam o fundamentalnej prawdzie: wszyscy jesteśmy ludźmi – także ci, którzy zostali zmuszeni do ucieczki ze swoich ojczyzn – powiedział Kevin J. Allen, przedstawiciel UNHCR w Polsce. – I ostatecznie jesteśmy najlepsi jako społeczeństwo, gdy współpracujemy i wspieramy się nawzajem w trudnych czasach.
Krzysztof Jarymowicz, prezes Fundacji dla Wolności: – Piłka nożna od zawsze była grą migrantów – to oni przenieśli ją z Anglii na kontynent, to oni tworzą dziś jej wielokulturowe oblicze. 20 lat temu stworzyliśmy Etnoligę, by świętować tę różnorodność i pokazywać, że futbol może być narzędziem integracji, współpracy i wzajemnego szacunku. Boisko to jedno z nielicznych miejsc, gdzie ludzie z różnych środowisk, w tym osoby z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym spotykają się na równych zasadach. Tu rodzą się przyjaźnie ponad podziałami, wyzwalają emocje i budują się lokalne wspólnoty. Taką wizję piłki chcemy w Polsce promować.
program wydarzenia
11:00–13:00 Etnoliga Kids. Turniej piłkarski dla dzieci z m.in. udziałem najmłodszych z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym
11:00-15:30 Turniej piłkarski dla dorosłych. Organizacja i prowadzenie: Human Constanta
13:00–16:00 Rodzinny piknik sportowy #GramyFair. Gry i zabawy sportowe oraz zajęcia kulturalne z różnych stron świata:
- Capoeira: Contramestre Bujão, Grupa Capoeira Beribazu i Mestre Ricardo Scooby-doo, Grupa Capoeira Liberdade Polska
- Futbol australijski: AFL Warszawa Bisons
- Rugby: Rugby Klub Warszawa, Aleksander Nowicki – reprezentant Polski
- Przeciąganie liny, skoki w workach i 3-nożny bieg: Warszawskie Centrum Pomoc Rodzinie
- Malowanie twarzy i bańki mydlane XXL: Caritas Polska
- Fotograficzny spacer uważny po fortach Bema (start o 13.00 i 14.45 spod punktu info): Joanna Szeluga
- Konstruowanie latawców: Jarosław Berdak
- Podstawy pierwszej pomocy: IpaMedic
- Quizy, turbokozak, gra w bule, latawce, dmuchany tor przeszkód, szachy…
15:00–15:45 Pokaz filmu „Elmi” z serii dok. Migranci (Polsat Box Go), reż. Bartosz Wróblewski
16:00–18:00 Mecz bez Granic: Etnoliga i Przyjaciele komentowany na żywo przez Tomasza
Zimocha
Na boisku zobaczymy między innymi:
- Tomasz Cytrynowicz (szef Urzędu ds. Cudzoziemców)
- Kamil Dąbrowa (dziennikarz)
- Marcin Kargol (dziennikarz Radio Kolor 103 FM)
- Arek Kowalik (autor zbioru opowiadań Dźwięki ptaków)
- Patryk Milewski (radny m.st. Warszawy)
- Aleksander Nowicki – reprezentant Polski w rugby
- Adam Nurkiewicz (fotograf sportowy)
- Szymon Piegza (dziennikarz Onet.pl)
- Karol Piekarczyk (dyrektor artystyczny festiwalu Millenium Docs Against Gravity)
- Przemysław Pozowski (dziennikarz sportowy, Tok FM)
- Kinga Sabak (autorka książki Trochę z zimna, trochę z radości)
- Bart Staszewski (reżyser, aktywista)
- Karolina Wasielewska (autorka książki Polka gola!)
UNHCR (Agencja ONZ ds. Uchodźców w Polsce), wspiera ochronę osób zmuszonych do ucieczki przed wojną, prześladowaniami i przemocą. Monitoruje dostęp do procedur azylowych w Polsce, promuje przestrzeganie praw uchodźców oraz współpracuje z rządem, organizacjami i sektorem prywatnym na rzecz integracji i wsparcia uchodźców.
Fundacja dla Wolności od 2004 roku wspiera dzieci i dorosłych z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym. Jej flagowe projekty to międzykulturowa inicjatywa piłkarska Etnoliga (UEFA Best Grassroots Project 2020), w której grają dzieci i dorośli z ponad 70 krajów oraz Przystanek Świetlica, który wspiera dzieci w podwarszawskich ośrodkach dla cudzoziemców. Więcej informacji:
Kontakt dla mediów: Kinga Sochacka – kinga@fundacjadlawolnosci.org
Patronat Honorowy

Organizatorzy


Współfinansowanie


Wystawcy / Partnerzy
Caritas Polska, IOM – UN Migration, Ipamedic Medical Rescue, Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie, Capoeira Liberdade Polska, Capoeira Warszawa Wola (Grupa Beribazu Contramestre Bujão), Futbol Australijski w Polsce – AFL Poland, Human Constanta, Rugby Klub Warszawa
Dodaj komentarz