FIRE: Football Includes REfugees

Kick off meeting w Bruxeli

Wzrost liczby uchodźców w Europie wiąże się z nowymi wyzwaniami. Nasze doświadczenia, ale też rozmaite badania pokazują, że piłka nożna może bardzo skutecznie wspierać integrację migrantów. Futbol pomaga m.in.:

• poznawać nowych ludzi i wyjść z alienacji
  • uczyć się języka i norm kulturowych w naturalnych warunkach
  • uciec od zmartwień typowych dla życia na emigracji
  • wspierać zdrowie fizyczne i samopoczucie
  • regulować rytm życia (stałe dni i godziny zajęć)
  • rozwijać solidarność, poczucie sprawczości i sensu działań grupowych

Mając na uwadze te cele, Fundacja dla Wolności wraz z partnerami z Europy postanowiła zaproponować nowe rozwiązania. Naszym podstawowym celem jest stworzenie MOOC – masowego otwartego kursu online, dzięki któremu kluby i stowarzyszenia sportowe będą miały możliwość przygotowania się do przyjęcia nowych osób z innych krajów. Wiele barier zostało już zidentyfikowanych w naszych poprzednich badaniach (Inspire toolkit) i w badanich innych grup (np. Aspire Training Module); inne wymagają doprecyzowania.

Chcemy przyjrzeć się m.in. poszczególnym kontekstom – w różnych krajach mierzymy się z różnymi wyzwaniami, różna jest liczba przybyszy, stosunek lokalnych społeczności i zaangażowania klubów w działania z zakresu odpowiedzialności społecznej. Przede wszystkim zależy nam by kurs, który będzie zawierał praktyczne wskazówki i rozwiązania dla trenerów i menadżerów do zastosowania w pracy z migrantami, był łatwo dostępny w różnych językach, odpowiadał na konkretne potrzeby i gromadził online społeczność wspierającą się w rozwiązywaniu problemów.

Kick-off meeting Fire

Dodatkowo, FIRE będzie wspierać finansowo i merytorycznie najciekawsze inicjatywy w zakresu integracji cudzoziemców poprzez sport w całej Europie. Projekt potrwa dwa lata.

Konsorcjum tworzą organizacje z 6 krajów: