Etnoliga europejskim projektem roku według UEFA

19 listopada UEFA ogłosiła laureatów corocznego plebiscytu Grassroots Awards. Komitet Wykonawczy jako najlepszy projekt w Europie wskazał Etnoligę Fundacji dla Wolności

UEFA co roku wyróżnia menadżerów sportu, kluby i projekty, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju amatorskiej piłki na Starym Kontynencie. Po raz pierwszy główna nagroda za projekt trafia do Polski (w zeszłej edycji w kategorii „klub amatorski” wybrano AKS Zły). Etnoligę doceniono za długoletnie starania na rzecz integracji migrantów poprzez sport.

W całej Europie nie brakuje takich programów. Piłka w naturalny sposób łączy się z edukacją i integracją. Popularność i autentyczne emocje wokół futbolu sprzyjają aktywizacji, rozwiązywaniu lokalnych konfliktów czy promowaniu fair play także poza boiskiem.

– Takie projekty prowadzą najczęściej kluby, zarówno profesjonalne, jak i amatorskie, najczęściej wspólnie z organizacjami pozarządowymi. W Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Niderlandach to norma, w Polsce – chlubne wyjątki. U nas sport odgrywa wciąż zupełnie marginalną rolę nie tylko w procesie integracji migrantów, ale w ogóle jako narzędzie zmiany społecznej. Duże kluby dopiero od kilku lat zaczynają myśleć w tych kategoriach, mniejszym brakuje inspiracji i funduszy. Jako jedni z pierwszych zaproponowaliśmy taki piłkarski program integracyjny i myślę, że to jest nagroda nie tylko za pomysł, a przede wszystkim za wytrwałość – mówi Krzysztof Jarymowicz, pomysłodawca i koordynator Etnoligi.

(Zdjęcie: Justyna Dobosz)

W lidze grają amatorzy w różnym wieku i o bardzo zróżnicowanym statusie społecznym: migranci i Polacy, studenci i biznesmeni, hetero- i nieheteronormatywni, młodzi i starsi. Łącznie kilkaset osób z ponad stu krajów. Zespoły są mieszane – nie ma drużyn narodowych, w każdej grają kobiety. Punkty zdobywa się nie tylko na boisku, premiowane są także zaangażowanie i fair play. Etnoliga to także konkursy, kultura, wolontariat, treningi, czasem turnieje charytatywne i występy reprezentacji w innych imprezach.

(Zdjęcie: Justyna Dobosz)

Jarymowicz: – Futbol od zarania był egalitarny i równościowy. Pierwsze kluby zakładali migranci i robotnicy. Potem zjadły go wielkie pieniądze i trochę zapomnieliśmy, jak to było. Dziś piłka jest zglobalizowana, ale wciąż pełna przeróżnych fobii. Nie rozumiem, dlaczego polskie kluby tak bez przekonania walczą z ksenofobią, szowinizmem i zwykłą wulgarnością. Dlaczego nie okazują wsparcia uchodźcom? Może wychowaliby nowego Zlatana Ibrahimovicia, Lukę Modricia albo Alphonso Daviesa?

(Zdjęcie: Justyna Dobosz)

Piłka bywa paszportem do nowego świata. Nourdin Boukhari, były zawodnik m.in. krakowskiej Wisły, tak opowiadał autorom książki Soccernomics: „Dorastałem w domu, gdzie była ósemka dzieci. Nie było szansy na kieszonkowe. Więcej czasu spędzałem na ulicy niż w domu. Zobacz na Robina Van Persie, Mounira El Hemdaoui czy Saida Boutahara (…). Graliśmy razem na ulicach Rotterdamu. Nigdy nie zapominamy skąd pochodzimy i tego, że mieliśmy jedną rzecz – piłkę” (za wp.pl).

Fundacja dla Wolności stara się dawać szansę na uprawianie sportu azylantom i innym osobom, które z różnych powodów nie są aktywne fizycznie. Także dzieciom i młodzieży. Program dla małych uchodźców wyszedł daleko poza ramy piłkarskie. Dziś zespół organizacji pracuje w dwóch ośrodkach dla cudzoziemców: uczy języka polskiego, pomaga dzieciom odrabiać lekcje, organizuje wycieczki i warsztaty.

(Zdjęcie: Justyna Dobosz)

Jarymowicz: – Po 15 latach od pierwszego turnieju mamy wciąż nowe pomysły i zapał. W czasie pandemii też pracujemy z dziećmi i gramy w piłkę. Jak tylko to będzie możliwe po przerwie związanej z pandemią, wznowimy udział uchodźczyń w treningach Kobiecej* Akademii Piłkarskiej – to nasz kolejny wspólny projekt z klubem sportowym Chrząszczyki.

(Zdjęcie: Justyna Dobosz)

– Cieszę się, że nad Jeziorem Genewskim obejrzano właśnie taką Polskę: różnorodną, pozytywną, otwartą. Dziękuję PZPN, że wybrał nas do zaprezentowania w konkursie. My na pewno będziemy robić swoje, tylko z jeszcze większą wiarą i zaangażowaniem.

(*) Wszystkie osoby z doświadczeniem funkcjonowania w społeczeństwie jako kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *