Etnoliga+ dobiega końca

Mija rok naszej współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Od sierpnia 2021 r. pracowaliśmy wspólnie nad poszerzeniem oferty dla młodych osób zainteresowanych integracją poprzez sport. To dzięki środkom z grantu Unii Europejskiej, które zaoferowało nam CEO w ramach konkursy regrantingowego, mogliśmy zorganizować 23. edycję Etnoligi dla 278 osób.

Etnoliga z plusem, czyli więcej sportu i integracji

Ale to nie wszystko. Od jesieni do wiosny pracowaliśmy nad filmami edukacyjnymi o cudzoziemcach grających w naszej lidze. Kim są? Jak trafili do Polski? Jak się tu czują? Dlaczego dołączyli do Etnoligi? W sumie powstało osiem filmów opowiadających różne historie, akcentujących różne aspekty integracji z wykorzystaniem futbolu. Wszystkie można znaleźć na naszym kanale YouTube, a ich skrócone wersje – na TikToku. Za scenariusze odpowiadał Krzysztof Jarymowicz, koordynator projektu, a za realizację – Pancho Campos, jeden z jej uczestników.

Filmy mają wartość promocyjną, ale także edukacyjną. Będziemy z nich korzystać podczas warsztatów z młodzieżą i dorosłymi, zarówno w szkołach, jak i klubach sportowych.

W ramach projektu przeprowadziliśmy już 12 takich warsztatów, większość w warszawskich podstawówkach. Wzięło w nich udział ponad 250 osób uczniowskich oraz blisko 20 dorosłych. Przygotowujemy też kolejne skrypty dla nauczycieli, którzy współpracują z CEO.

Hegomonia Hegemona

Finałowym akcentem projektu Etnoliga+ był turniej z udziałem laureata konkursu na integracyjne wydarzenie sportowe.

Zwycięzcą została Akademia Hegemon – klub rugby z Mysłowic. Budowana od postaw przez pasjonatów, stawia na równi przyjemność z gry i promocji tej wciąż rozkręcającej się w Polsce dyscypliny, a także działalność społeczną. 17 lipca sympatyczni reprezentanci Akademii przyjechali specjalnie do Warszawy by zagrać w turnieju piłkarskim wraz z drużynami Etnoligi.

Zadanie jest realizowane w ramach konkursu regrantingowego projektu “I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Centrum Edukacji Obywatelskiej pełni funkcję organizacji partnerskiej konsorcjum realizującego projekt oraz organizatora konkursu w Polsce. Tekst wyraża wyłącznie poglądy autorów i autorek i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej ani Centrum Edukacji Obywatelskiej.