Edukacja międzykulturowa: scenariusze lekcji

Pięć bezpłatnych scenariuszy dla wszystkich klas szkół podstawowych do pobrania teraz, bezpłatnie.

Każdy scenariusz składa się z opisu ćwiczeń oraz kart pracy. Wszystkie bloki trwają 4 godziny dydaktyczne (180 minut), rozkład poszczególnych ćwiczeń nie zawsze pokrywa się z dzwonkami. Nauczyciel lub nauczycielka może bez problemu samodzielnie przeprowadzić je w klasie. Rekomendujemy zrobienie wszystkich ćwiczeń kolejno, ale można również wykorzystać tylko wybrane aktywności. W razie wątpliwości, zapraszamy do kontaktu.

Warsztaty przeznaczone są dla klas, do których uczęszczają dzieci z doświadczeniem migracji, a także tych, które przygotowują się na przyjęcie ucznia lub uczennicy niepolskiego pochodzenia.

Rikszą, zaprzęgiem, gondolą na Pragę!

Warsztat zaczyna się od ćwiczeń integrujących i poprawiających atmosferę w grupie oraz rozmów o śniadaniu. Dzieci wspólnie w klasie tworzą owsiankę złożoną ze składników pochodzących z różnych stron świata. To staje się pretekstem do dyskusji o przemieszczaniu się i globalnych zależnościach oraz o powodach migracji ludzi. W tej części warsztatu dzieci zapoznają się także z różnymi środkami transportu, także tymi mniej oczywistymi dla ludzi w Polsce, i uczą się przez zabawę ruchową. Środki transportu są punktem wyjścia do rozmowy o różnorodności ludzkich wytworów i sposobów życia. Dalsza część dotyczy spotkania z Innym w swojej okolicy – dzieci tworzą komiks, opowiadający o tym, dokąd zaprosiłyby cudzoziemca i wspólnie z nauczycielką/em zastanawiają się nad już obecnymi przejawami wielokulturowości w swoim otoczeniu. Warsztat kończy ćwiczenie o emocjach, podsumowujące refleksje z całych zajęć.

Praskie ślady czekolady

Scenariusz oparty jest na temacie czekolady – uwielbianej przez dzieci i dorosłych, pochodzącej z odległych krain, o przedziwnej historii. Zapach czekolady rozchodzący się z fabryki Wedla, założonej przez niemieckich migrantów, to jedna z niezwykłych cech Pragi, dzielnicy pełnej barwnych, wielokulturowych śladów.

Taki jak świat

Młodzież zapoznaje się z kulturami krajów, których mieszkańcy najczęściej migrują do Polski. Podczas spotkania uczniowie mają okazję zastanowić się nad wpływem różnic kulturowych na swoje życie, a także poznają koncepcję kultury jako góry lodowej. W drugiej części warsztatów uczniowie analizują kwestię dostępu do dóbr i warunków życia w różnych miejscach na świecie. Na koniec – stworzą plakaty na temat na komunikacji z osobami z innych kultur.

Od różnicy do podobieństwa – poznajemy siebie i świat dookoła

Pierwsza część koncentruje się na rozbudzeniu u dzieci poczucia bycia akceptowanymi, pewności siebie, aktywności. Ćwiczone są umiejętności ustalania zasad współdziałania i rozmowy o emocjach. Druga część służy prezentacji pozytywnych stron różnorodności ludzi i ich wytworów, a trzecia – pogłębieniu refleksji poprzez rysunek, opowiadanie i dyskusje. Czwarta, ostatnia część, koncentruje się na odkrywaniu środowiska lokalnego i kryjącej się w nim wielokulturowości oraz tworzeniu poczucia więzi z nowym dla dzieci otoczeniem. Program i metody uwzględniają zróżnicowany poziom znajomości języka polskiego grupy.


Projekt finansowany przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy w ramach konkursu „Młodzi warszawiacy zmieniają swoje miasto” i skierowany do szkół po prawej stronie Wisły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *