Dzień Uchodźcy z Fundacją dla Wolności

20 czerwca to Światowy Dzień Uchodźcy. Zapraszamy do wspólnego świętowania na świeżym powietrzu. Będzie sport, jedzenie, gry i międzykulturowe spotkania.

W 2020 r. do Unii Europejskiej przybyło ponad 416 tys. nowych migrantów przymusowych, głównie z Syrii, Afganistanu i Wenezueli [1]. W Polsce azylu szukali przede wszystkim Czeczeni, Ukraińcy i Białorusini. Na blisko 3 tys. wniosków o ochronę międzynarodową, polskie urzędy wydały zaledwie 161 pozytywnych decyzji [2].

Zespół fundacji od 10 lat pracuje z osobami pochodzącymi z wielu różnych krajów. Naszą bazą był do tej pory ośrodek dla cudzoziemców na Targówku. I zawsze w okolicach 20 czerwca, gdy przypada Światowy Dzień Uchodźcy, a wakacje są tuż za pasem, spotykaliśmy się na pikniku integracyjnym w ośrodku. Dziś już wiemy, że w sierpniu to miejsce zostanie zlikwidowane. Część rodzin już zamieszkała samodzielnie, część przeprowadzi się do Dębaka, gdzie i my po wakacjach przenosimy większość naszych działań.

Pikniki dwa

W tym przejściowym okresie, pełnym napięć i rozłąki, zależy nam, by jak najwięcej z naszych podopiecznych miało możliwość odpoczynku. Chcemy też lepiej poznać osoby, które z którymi pracujemy od niedawna w Dębaku. Nie zorganizujemy tradycyjnego spotkania w żadnym z ośrodków, ponieważ wciąż obowiązują tam obostrzenia pandemiczne. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Piknik nie dość, że się odbędzie, to na dodatek dwa razy i to w przestrzeni miejskiej, gdzie każdy i każda będzie mógł/mogła do nas dołączyć!

20 czerwca spotykamy się na Jazdowie w ogrodzie „Motyka i Słońce” oraz chatce „Solatorium”. Przygotowaliśmy warsztaty dla młodzieży, wspólne robienie pizzy, tańce i badminton.

Z kolei 26 czerwca zapraszamy na dzień sportu podczas finałów Etnoligi (ul. Przy Bażantarni 3). W programie m.in. przedstawienie teatralne, konkursy, zabawy sportowe, kawiarenka charytatywna oraz rozbijanie piniaty. Na oba wydarzenia wstęp wolny.