Projekt realizowany pod patronatem honorowym Prezydenta miasta stołecznego Warszawy.
Partnerzy: UNHCR, Polskie Forum Migracyjne, Miasto Stołeczne Warszawa – “Aktywny Warszawiak”.
Etnoliga to prawdopodobniej najbardziej otwarta na różnorodność (i bezpłatna) liga piłki nożnej na świecie! Składy są mieszane – nie ma drużyn narodowych, kobiety i mężczyźni grają razem. Liczy się pasja, a nie umiejętności. Wszyscy są mile widziani, bo piłka nożna jest dla wszystkich − dla migrantów i migrantek, warszawiaków i warszawianek, osób z doświadczeniem uchodźczym i społeczności LGBTQ. Wszystkie mecze rozgrywać się będą na boisku przy ul. Trockiej 4 (orlik ze sztuczną trawą, od końca października do grudnia pod balonem).
Aktywność fizyczna to jedno z najbardziej niedocenianych narzędzi zmiany społecznej. Sport odgrywa ważną rolę kulturową i daje poczucie przynależności. Wspólna pasja i uniwersalne zasady w naturalny sposób łączą się z edukacją. Za pomocą piłki nożnej przełamujemy stereotypy i odnajdujemy wspólny język pomiędzy różnymi grupami, zwłaszcza tymi, które ze względu na bariery językowe, psychologiczne czy finansowe nie uczestniczą w innych formach integracji.
W 2005 Fundacja dla Wolności zaprosiła na turniej osoby z doświadczeniem uchodźczym z Afryki i Czeczenii. W kolejnych latach dołączyły nowe grupy, w tym Wietnamczycy, piłkarki, kibice Makabi i Legii Warszawa. W związku z dużym zainteresowaniem w 2010 roku ruszyła regularna liga. Tym samym skromny pomysł na jednorazową inicjatywę przerodził się w dużą międzykulturową inicjatywę sportową, jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Europie Wschodniej, wyróżnioną projektem roku 2020 według UEFA.
Krzysztof Jarymowicz, prezes Fundacji dla Wolności i koordynator Etnoligi: Wciąż jest wiele incydentów – od szkolnych boisk, przez amatorskie kluby po największe stadiony. W Daniego Alvesa rzucano bananami, Samuela Eto’o czy Viniciousa Jr. wyzywano od małp. Żydzi, Romowie, społeczności LGBTQ+ i inne grupy są bezpardonowo atakowane. Piłkarki w dalszym ciągu nie są traktowane na równi z piłkarz ami. Branża nie dba o prawa człowieka i klimat. To są nasze problemy, bo to jest nasz sport i my go zmieniamy. Etnoliga gra już prawie 20 lat! Co roku organizujemy ponad 200 meczów dla ludzi ponad 120 różnych narodowości. Promujemy swoją wizję sportu także w szkołach i klubach piłkarskich poprzez warsztaty, podręczniki, doradztwo i projekty międzynarodowe. Chcemy, aby w stolicy powstało wzorcowe centrum integracji cudzoziemców z boiskiem do gry w piłkę nożną, placem zabaw dla dzieci i innymi możliwościami aktywnego spędzania wolnego czasu.