23. edycja Etnoligi

Jesteśmy za półmetkiem kolejnego sezonu Etnoligi. Ponad 250 zawodników i uczestniczek z kilkudziesięciu krajów gra w piłkę nożną przeciwko rasizmowi, seksizmowi i homofobii.

Na warszawskiej Pradze Północ w hali sportowej przy ul. Jagiellońskiej co tydzień spotykają osoby z czterech kontynentów. Różni je niemal wszystko: wiek, płeć, miejsce urodzenia, poglądy czy styl życia. Łączy wspólna pasja: miłość do futbolu.

Etnoliga już na dobre wrosła w pejzaż Warszawy. Spośród dziesiątek lig i turniejów wyróżnia ją przywiązanie do fair play i nastawienie na budowanie społeczności, a nie sama rywalizacja sportowa. W każdej drużynie grają przy najmniej dwie kobiety. W każdej są także osoby z kilku krajów, a rekordziści mają przedstawicieli aż z kilkunastu. Poziom umiejętności piłkarskich też bywa zróżnicowany, ale to nikomu nie przeszkadza w dobrej zabawie.

Futbol to początek, a nie koniec przygody z Etnoligą. W październiku uczestnicy projektu przygotowali atrakcje dla podopiecznych fundacji z ośrodka dla cudzoziemców „Dębak – Podkowa Leśna”. Dwudziestka dzieci uchodźców obejrzała mini przedstawienie teatralne, bawiła się gry zręcznościowe czy kręgle, a na koniec rozbiła piniatę. Były też wspaniałe poczęstunki potraw z Meksyku, Kolumbii, Indii, Senegalu i innych krajów.

Trwają też nagrania do filmów o migrantach-piłkarzach. Czterech bohaterów i cztery bohaterki opowiedzą swoje historie migracji z piłką w tle. Będą to krótkie reportaże wideo o tym jak żyje się w Polsce osobom, które znalazły tu przystań, a może nawet nowy dom, i które nie porzuciły swojej pasji, a wręcz przeciwnie – odnalazły w niej sposób na integrację. Pierwsze odcinki będą do obejrzenia na YouTube już w listopadzie.

Etnoliga 23 jest organizowana przez Fundację dla Wolności.

Honorowy patronat Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Turniej jest realizowany w ramach konkursu regrantingowego projektu “I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” finansowanego ze środków Unii EuropejskiejCentrum Edukacji Obywatelskiej pełni funkcję organizacji partnerskiej konsorcjum realizującego projekt oraz organizatora konkursu w Polsce. Strona wyraża wyłącznie poglądy autorów i autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej ani Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Projekt realizowany w ramach programu „Aktywny Warszawiak” i współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Dzień sportu i zabaw dla dzieci współfinansowany ze środków Fare network.