Etnoliga

Piłka nożna to najważniejsza gra na świecie

Łączy ludzi różnych kolorów skóry, religii i poglądów ze wszystkich kontynentów. Grają w nią kobiety i mężczyźni. Piłka jest dla wszystkich!

video: Fare

Weź udział w naszych bezpłatnych turniejach i treningach, poznaj swoich sąsiadów z innych krajów i podziel się swoją miłością do futbolu!

Najbliższa edycja ligi zostanie rozegrana w weekendy okresie kwiecień-czerwiec 2015.

Przyjmujemy zgłoszenia indywidualne i drużynowe.
Drużyny: od 10 do 16 osób, w tym co najmniej 3 kobiety / 3 mężczyzn oraz osoby 3 narodowości.
Planujemy start 12 drużyn.
Każda drużyna jest gospodarzem jednej kolejki spotkań. Przygotowuje oprawę meczów, prezentację drużyny i poczęstunek (organizator refunduje koszty).
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Szczegółowy regulamin i harmonogram wkrótce.

etnoliga@etnoliga.org
Zarejestruj się:

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

baner-eog

Nie ma innej instytucji, która miałaby taki potencjał międzykulturowy jak piłka.

Ale niestety boiska kojarzą się też z incydentami rasistowskimi i antysemickimi. Dlatego stworzyliśmy Etnoligę – międzykulturowy turniej, który promuje futbol otwarty, oparty na pozytywnym dopingu i fair play. Chcemy wykorzystać futbol do zmienienia rzeczywistości społecznej.

Gdy piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej pierwszy raz awansowali na mistrzostwa świata, kraj pogrążony był w wojnie domowej. Didier Drogba, kapitan reprezentacji i napastnik Chelsea London, na kolanach błagał rodaków przed kamerami, by odłożyli broń. Sam jest z południa, ale gdy dostał nagrodę dla najlepszego piłkarza Afryki, zawiózł ją na północ kraju. Dlatego jest dla nas wzorem.

Osią Etnoligi są integracyjne turnieje piłkarskie dla Polaków i cudzoziemców, kobiet i mężczyzn.

Początkowo rozgrywane były raz do roku. W pierwszym uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół „Bednarska” oraz Czeczeni i Afrykanie z ośrodków dla cudzoziemców. W drugim skład poszerzył się o ekipę wietnamską, przybyli też piłkarze z nowych krajów afrykańskich oraz z Azji Środkowej. W trzecim i czwartym grało już 12 drużyn, m.in. reprezentacja gminy żydowskiej oraz młodzież z Bródna. Rozpoczęliśmy współpracę ze środowiskiem piłkarek, wprowadzliśmy parytety dla kobiet w każdej drużynie. Na meczach pojawiali się profesjonalni piłkarze stołecznych klubów. Turniejom towarzyszyły mini-koncerty i pikniki.

W 2010 r. turnieje przekształciły się w stałą ligę, w której grało już ponad pół tysiąca osób z blisko 50 krajów. Incydentalne kontakty zastąpiliśmy budowaniem społeczności, która decyduje o losach projektu i wybiera dodatkowe aktywności. Meczom na stałe towarzyszą prezentacje, poczęstunki czy konkursy prezentujące różne kultury. Dodatkowo odbywają się mecze pokazowe, międzykulturowe treningi i sparingi pikarskie, dla dzieci i dla dorosłych.
Organizujemy seminaria eksperckie, wydajemy publikacje promujące równy dostęp do sportu, szkolimy animatorów, nauczycieli, liderów oraz organizujemy wymiany młodzieży, podczas których badamy wielokulturowość i uczymy się tolerancji.

Jesteśmy członkiem międzynarodowej sieci Football Against Racism in Europe, która walczy z rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w światowym sporcie. FARE jest oficjalnym partnerem UEFA i FIFA, koordynuje kampanie lokalnych społeczności na całym świecie.

etnoliga