Etnoliga

Piłka nożna to najważniejsza gra na świecie. Łączy ludzi różnych kolorów skóry, religi i poglądów na wszystkich kontynentach. Jaka inna instytucja ma taki potencjał międzykulturowy? Niestety boiska kojarzą się też z incydentami rasistowskimi i antysemickimi. Nie może być dla nich miejsca. Propagując futbol otwarty, oparty na pozytywnym dopingu i fair play, chcemy jednocześnie wykorzystać jego integracyjną moc do zmienienia rzeczywistości społecznej.

Gdy piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej pierwszy raz awansowali na mistrzostwa świata, kraj pogrążony był w wojnie domowej. Didier Drogba, kapitan reprezentacji i napastnik Chelsea London, na kolanach błagał rodaków przed kamerami, by odłożyli broń. Sam jest z południa, ale gdy dostał nagrodę dla najlepszego piłkarza Afryki, zawiózł ją na północ kraju. Dlatego jest dla nas wzorem.

Osią Etnoligi są integracyjne turnieje piłkarskie dla Polaków i cudzoziemców. Początkowo rozgrywane były raz do roku. W pierwszym uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół „Bednarska” oraz Czeczeni i Afrykanie z ośrodków dla cudzoziemców. W drugim skład poszerzył się o ekipę wietnamską, przybyli też piłkarze z nowych krajów afrykańskich oraz z Azji Środkowej. W trzecim i czwartym grało już 12 drużyn, m.in. reprezentacja gminy żydowskiej oraz młodzieży z Bródna. Rozpoczęliśmy współpracę ze środowiskiem piłkarek, wprowadzliśmy parytety dla kobiet w każdej drużynie. Na meczach pojawiali się profesjonalni piłkarze stołecznych klubów. Turniejom towarzyszyły mini-koncerty i pikniki.

W 2010 r. turnieje przekształciły się w stałą ligę, w której zarejestrowanych jest obecnie ponad pół tysiąca osób z blisko 50 krajów. Incydentalne kontakty zastąpiliśmy budowaniem społeczności, która decyduje o losach projektu i wybiera dodatkowe aktywności. Meczom na stałe towarzyszą prezentacje, poczęstunki czy konkursy prezentujące różne kultury. Dodatkowo odbywają się mecze pokazowe, wspólne treningi i sparingi. Dla uchodźców organizowaliśmy szereg kursów i warsztatów.

Rok później rozpoczeliśmy pracę z dziećmi, dla których ruszyła Mała Etnoliga. Konsekwentnie zaczęliśmy opiekować się grupą małych uchodźców, dla których stworzyliśmy program Akademii, w której stale rozwijają swoje umiejętności językowe, społeczne i integrują się z dziećmi polskimi. Szczególne miejsce mają w niej zajęcia sportowe, które uczą futbolu, ale też ciekawości świata i szacunku dla innych. Z kolei 4 Strony Świata to program warsztatów międzykulturowych prowadzonych przez cudzoziemców wspólnie z trenerami fundacji w szkołach podstawowych i przedszkolach.

Jesteśmy członkiem międzynarodowej sieci Football Against Racism in Europe, którą w lutym 1999 założyli fani piłki nożnej. FARE walczy z rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w ponad 40 krajach, koordynując kampanie lokalnych społeczności i organizując działania UEFA jako jej oficjalny partner. Etnoliga bierze udział w kampaniach FARE, organizuje seminaria eksperckie dla jej członków oraz wydaje publikacje poświęcone dyskryminacji w sporcie.