Etnoliga

Piłkarski azyl dla obcokrajowców

Dla nas nie ma znaczenia twój kolor skóry, płeć, religia i poglądy, bo piłka nożna to emocjonująca rywalizacja i kapitalna zabawa dla każdego. Futbol to sport ponad podziałami i granicami państw, w którym na pewno znajdzie się miejsce dla ciebie.

Jak gramy?

W Etnolidze startuje 12-16 drużyn, które mierzą się w systemie „każdy z każdym”. Nie ma zespołu, którego nie reprezentowałoby co najmniej 3 mężczyzn i 3 kobiety oraz zawodnicy przynajmniej 3 narodowości – to nasz wymóg. Każda drużyna jest gospodarzem jednej kolejki spotkań – przygotowuje oprawę, prezentację zespołu i poczęstunek. Wszystkie mecze rozgrywamy na boisku w II Ogrodzie Jordanowskim, przy ul. Bytnara 15a w Warszawie. Na placu gry rywalizują drużyny 6-osobowe (kadra każdego zespołu powinna liczyć nie więcej niż 16 osób), które walczą o punkty podczas 40-minutowych spotkań. Zapewniamy profesjonalną obsługę sędziowską, medyczną i techniczną. Udział jest bezpłatny, a organizator refunduje koszty prezentacji. Dzięki temu musisz zatroszczyć się tylko o dobrą formę.

Kiedy gramy?

Od 11 kwietnia do 27 czerwca 2015 r. trwa 9. edycja Etnoligi. Mecze są rozgrywane soboty na boisku w II Ogrodzie Jordanowsim w Warszawie, ul. Bytnara 15a. Kolejna edycja planowana jest na jesień tego roku – szczegółowe informacje podamy latem.

Jak dołączyć?

Przyjmujemy zgłoszenia indywidualne i drużynowe. Jeśli nie masz swojej drużyny, pomożemy ci ją znaleźć. Możesz zajrzeć również na Facebooka, napisać i zadzwonić do nas, lub po prostu wypełnić formularz, który znajdziesz poniżej. Zgodnie z regulaminem, aby dołączyć do gry powinieneś mieć 18 lat, ale jeśli masz nieco mniej, a do tego wielkie chęci i zgodę opiekuna – zapraszamy!

A jeśli jestem spoza Warszawy?

W innych miastach spotkasz nas na meczach pokazowych i warsztatach Graj fair z innymi, podczas których opowiadamy o naszych rozgrywkach i uczymy integracji poprzez działania sportowe. Jeżeli chcesz zorganizować turniej w swoim mieście – zgłoś się, a my pomożemy Ci we wszystkim!

tel. 502 070 701
etnoliga@etnoliga.org

Zarejestruj się:

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Etnoliga jest również członkiem międzynarodowej sieci Football Against Racism in Europe, która walczy z rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w światowym sporcie. FARE jest oficjalnym partnerem UEFA i FIFA i koordynuje kampanie lokalnych społeczności na całym świecie.

farebaner-eog

Czym jest Etnoliga?

Czy się różnimy? Pewnie! Ale dla nas różnice to możliwość poznania, doświadczenia czegoś nowego. Udowadniamy, że piłka łączy ludzi na boisku i poza nim.

Zarówno na wielkich piłkarskich stadionach, jak i zwykłych szkolnych orlikach zdarzają się incydenty rasistowskie. Naśladowanie odgłosów małp czy obrzucanie bananami dotknęło Emmanuela Olisadebe, Roberto Carlosa, Samuela Eto’o, Mario Balotellego czy Kevina Prince-Boatenga – niektórzy z nich w ramach protestu decydowali się nawet opuścić boisko w trakcie gry. Największe gwiazdy światowego futbolu starają się walczyć z dyskryminacją. Kiedy w meczu pomiędzy Villarealem a Barceloną pod nogi Daniego Alvesa trafił banan rzucony z trybun, Brazylijczyk podniósł go i zjadł, początkując tym samym akcję #WeAreAllMonkeys. Wsparcie przyszło natychmiast od ogromnej liczby sportowców i kibiców, m.in. Roberta Lewandowskiego, Neymara, a nawet Wladimira Klitschki – pomóc chciał każdy. Świetnym przykładem jest także Didier Drogba: po zdobyciu nagrody dla najlepszego piłkarza Afryki zawiózł ją na północ kraju, mimo że sam pochodzi ze zwaśnionego z tamtym regionem południa Wybrzeża Kości Słoniowej. To wzory, które pomogły nam stworzyć Etnoligę – międzykulturowy turniej, promujący futbol otwarty, oparty na pozytywnym dopingu i zasadach fair play.

Wykorzystując futbol, pragniemy zmieniać społeczną rzeczywistość. Chcemy dowieść, że piłka nożna łączy ludzi różnego pochodzenia, kultur i wyznań. Wzorem czołowych drużyn, jak Manchester City, FC Barcelona, Real Madryt czy Bayern Monachium, udowadniamy, że zespoły multikulturowe mają wyjątkową siłę. W każdej z nich znajdziemy piłkarzy różnych narodowości, kolorów skóry i religii. To właśnie ich prawdziwi kibice chcą oglądać.
Z kolei nominacja Stephanie Roche do nagrody FIFA imienia Ferenca Puskasa za najładniejszego gola roku 2014, utwierdza nas w przekonaniu, że działamy w zgodzie z duchem fair play, zachęcając do uczestnictwa w projekcie również kobiety. Żeński futbol zachwyca zarówno na arenie międzynarodowej, gdzie coraz chętniej spoglądamy chociażby na kobiecą edycję Ligi Mistrzów, jak i na poziomie amatorskim, co możemy zaobserwować m.in. właśnie w Etnolidze.

Historia Etnoligi

Dziś możemy już mówić o dziesięcioletniej tradycji. Początkowo turnieje były rozgrywane raz do roku. W pierwszym uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół „Bednarska” oraz Czeczeni i Afrykanie z ośrodków dla cudzoziemców. W drugim skład poszerzył się o ekipę wietnamską, przybyli też piłkarze z nowych krajów afrykańskich oraz z Azji Środkowej. W trzecim i czwartym grało już 12 drużyn, m.in. reprezentacja gminy żydowskiej oraz młodzież z Bródna. Rozpoczęliśmy współpracę ze środowiskiem piłkarek, wprowadzając minimalną liczbę 3 kobiet w każdym zespole. Turniejom towarzyszyły mini-koncerty i pikniki, a na meczach pojawiali się profesjonalni piłkarze stołecznych klubów: Cezary Kucharski, Dariusz Dziekanowski, Pancze Kumbev (Legia) czy Stanley Udenkwor (Polonia).

W 2010 r. turnieje przekształciły się w stałą ligę, w której grało już ponad pół tysiąca osób z blisko 50 krajów. To oni decydują o losach projektu i wybierają dodatkowe aktywności. Meczom na stałe towarzyszą konkursy, poczęstunki czy prezentacje różnych kultur. Dodatkowo odbywają się mecze pokazowe, międzykulturowe treningi i sparingi dla dzieci i dorosłych.

W akcji możemy zobaczyć uchodźców i dyrektorów, osoby z podstawowym wykształceniem i wykładowców akademickich, młodzież i seniorów walczących ramię w ramię. Coraz więcej osób występuje regularnie w kolejnych edycjach rozgrywek, a każdy z nich ma swoją historię, często niezwykłą. Zawodnicy, dzięki wspólnej grze, otwierają się na innych, spotykają poza boiskiem, poznają się. Ich uśmiech jest dla nas sygnałem, że obraliśmy właściwą drogę. Entoliga to gwarancja ciepłej, przyjaznej atmosfery, którą poczujesz nawet jeśli pochodzisz z antypodów i nie możesz się przyzwyczaić do polskiej pogody.

etnoliga

etnoliga