Etnoliga

Wszystko dla piłki, piłka dla wszystkich!

Piłka nożna to najpopularniejsza gra na świecie. Ma niezwykłą moc: łączy ludzi niezależnie od koloru skóry, płci czy wyznania. Właśnie w taką piłkę chcemy grać. Dlatego stworzyliśmy Etnoligę – międzykulturowe rozgrywki drużyn mieszanych.

Jakie są zasady?

W każdej edycji ligi startuje 12-16 drużyn. W każdym musi grać co najmniej 3 mężczyzn i 3 kobiety oraz zawodnicy przynajmniej 3 narodowości. Każda drużyna jest gospodarzem jednej kolejki spotkań – przygotowuje oprawę, prezentację zespołu i poczęstunek. Zapewniamy profesjonalną obsługę sędziowską i medyczną, a także medale i nagrody. Uczestnicy zobowiązują się do przestrzegania regulaminu i aktywnego uczestnictwa w projekcie.

Kiedy gracie?

Liga rozgrywana jest każdą wiosną i jesienią, sezon trwa ok. 3 miesięcy.

Gdzie to się odbywa?

Rozgrywki prowadzone są w Warszawie, w różnych dzielnicach.

Gdzie znajdę szczegóły?

Rekrutacja trwa zwykle w okresie luty-marzec oraz sierpień-wrzesień. Wtedy podajemy wszystkie informacje dotyczące nadchodzącej edycji na stronie www.etnoliga.org oraz na www.facebook.com/etnoliga.

Ile to kosztuje?

Rozgrywki są bezpłatne, a koszty prezentacji i poczęstunku – refundowane.

Co jeśli nie mam drużyny?

Przyjmujemy zgłoszenia indywidualne i drużynowe. Jeśli nie masz swojej drużyny, pomożemy ci ją znaleźć. Wypełnij formularz zgłoszeniowy zaznaczając odpowiednie pole.

A jeśli nie mam 18 lat?

W Etnolidze można grać od 16 r.ż. Jeśli nie ukończyłeś_aś 18 lat wypełnij dodatkowo zgodę opiekuna. Mogą Cię też zainteresować nasze zajęcia sportowe dla dzieci.

A jeśli jestem spoza Warszawy?

W innych miastach spotkasz nas na meczach pokazowych i warsztatach Graj fair z innymi, podczas których opowiadamy o naszych rozgrywkach i uczymy integracji poprzez działania sportowe. Jeżeli chcesz zorganizować turniej w swoim mieście, chętnie się z Tobą spotkamy!

Kontakt

tel. 502 070 701
etnoliga@etnoliga.org

Partnerzy

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Etnoliga jest również członkiem międzynarodowej sieci Football Against Racism in Europe, która walczy z rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w światowym sporcie. FARE jest oficjalnym partnerem UEFA i FIFA i koordynuje kampanie lokalnych społeczności na całym świecie.

farebaner-eog

Czym jest Etnoliga?

Czy się różnimy? Pewnie! Ale dla nas różnice to możliwość poznania, doświadczenia czegoś nowego. Udowadniamy, że piłka łączy ludzi na boisku i poza nim.

Zarówno na wielkich piłkarskich stadionach, jak i zwykłych szkolnych orlikach zdarzają się incydenty rasistowskie. Naśladowanie odgłosów małp czy obrzucanie bananami dotknęło Emmanuela Olisadebe, Roberto Carlosa, Samuela Eto’o, Mario Balotellego czy Kevina Prince-Boatenga – niektórzy z nich w ramach protestu decydowali się nawet opuścić boisko w trakcie gry. Największe gwiazdy światowego futbolu starają się walczyć z dyskryminacją. Kiedy w meczu pomiędzy Villarealem a Barceloną pod nogi Daniego Alvesa trafił banan rzucony z trybun, Brazylijczyk podniósł go i zjadł, początkując tym samym akcję #WeAreAllMonkeys. Wsparcie przyszło natychmiast od ogromnej liczby sportowców i kibiców, m.in. Roberta Lewandowskiego, Neymara, a nawet Wladimira Klitschki – pomóc chciał każdy. Świetnym przykładem jest także Didier Drogba: po zdobyciu nagrody dla najlepszego piłkarza Afryki zawiózł ją na północ kraju, mimo że sam pochodzi ze zwaśnionego z tamtym regionem południa Wybrzeża Kości Słoniowej. To wzory, które pomogły nam stworzyć Etnoligę – międzykulturowy turniej, promujący futbol otwarty, oparty na pozytywnym dopingu i zasadach fair play.

Wykorzystując futbol, pragniemy zmieniać społeczną rzeczywistość. Chcemy dowieść, że piłka nożna łączy ludzi różnego pochodzenia, kultur i wyznań. Wzorem czołowych drużyn, jak Manchester City, FC Barcelona, Real Madryt czy Bayern Monachium, udowadniamy, że zespoły multikulturowe mają wyjątkową siłę. W każdej z nich znajdziemy piłkarzy różnych narodowości, kolorów skóry i religii. To właśnie ich prawdziwi kibice chcą oglądać.
Z kolei nominacja Stephanie Roche do nagrody FIFA imienia Ferenca Puskasa za najładniejszego gola roku 2014, utwierdza nas w przekonaniu, że działamy w zgodzie z duchem fair play, zachęcając do uczestnictwa w projekcie również kobiety. Żeński futbol zachwyca zarówno na arenie międzynarodowej, gdzie coraz chętniej spoglądamy chociażby na kobiecą edycję Ligi Mistrzów, jak i na poziomie amatorskim, co możemy zaobserwować m.in. właśnie w Etnolidze.

Historia Etnoligi

Dziś możemy już mówić o dziesięcioletniej tradycji. Początkowo turnieje były rozgrywane raz do roku. W pierwszym uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół „Bednarska” oraz Czeczeni i Afrykanie z ośrodków dla cudzoziemców. W drugim skład poszerzył się o ekipę wietnamską, przybyli też piłkarze z nowych krajów afrykańskich oraz z Azji Środkowej. W trzecim i czwartym grało już 12 drużyn, m.in. reprezentacja gminy żydowskiej oraz młodzież z Bródna. Rozpoczęliśmy współpracę ze środowiskiem piłkarek, wprowadzając minimalną liczbę 3 kobiet w każdym zespole. Turniejom towarzyszyły mini-koncerty i pikniki, a na meczach pojawiali się profesjonalni piłkarze stołecznych klubów: Cezary Kucharski, Dariusz Dziekanowski, Pancze Kumbev (Legia) czy Stanley Udenkwor (Polonia).

W 2010 r. turnieje przekształciły się w stałą ligę, w której grało już ponad pół tysiąca osób z blisko 50 krajów. To oni decydują o losach projektu i wybierają dodatkowe aktywności. Meczom na stałe towarzyszą konkursy, poczęstunki czy prezentacje różnych kultur. Dodatkowo odbywają się mecze pokazowe, międzykulturowe treningi i sparingi dla dzieci i dorosłych.

W akcji możemy zobaczyć uchodźców i dyrektorów, osoby z podstawowym wykształceniem i wykładowców akademickich, młodzież i seniorów walczących ramię w ramię. Coraz więcej osób występuje regularnie w kolejnych edycjach rozgrywek, a każdy z nich ma swoją historię, często niezwykłą. Zawodnicy, dzięki wspólnej grze, otwierają się na innych, spotykają poza boiskiem, poznają się. Ich uśmiech jest dla nas sygnałem, że obraliśmy właściwą drogę. Entoliga to gwarancja ciepłej, przyjaznej atmosfery, którą poczujesz nawet jeśli pochodzisz z antypodów i nie możesz się przyzwyczaić do polskiej pogody.

etnoliga

etnoliga