Tiszert dla Wolności

Jednoosobowe billboardy

Kampania społeczna Tiszert dla Wolności była realizowana przez fundację od połowy 2004 r. Jej celem było pobudzenie dyskusji na temat tolerancji i praw grup mniejszościowych.

Każdy i każda, niezależnie od pochodzenia, wyznania, orientacji seksualnej czy poglądów, ma prawo do godnego życia i równego traktowania.

[metaslider id=”1334″]

Rozejrzyj się wokół. Czy nie ma spraw, wokół których przechodzisz obojętnie? Czy nie unikasz pewnych tematów tylko dlatego, że są „zbyt śmiałe” lub „niewygodne”? Czy tolerancja nie jest pustym hasłem wyrażającym w najlepszym razie obojętność wobec słabszych? Szacunek dla drugiego Człowieka, dla jego człowieczeństwa – niezależnie od tego, jakie wartości wyznaje i do jakiej grupy należy – jest podstawą i zarazem najsilniejszą miarą demokracji. Czy potrafimy w Polsce sprostać tej zasadzie? Czy przestrzegamy i bronimy konstytucyjnych praw do wolności wypowiedzi, swobody religii czy równości wobec prawa?

Akcja Tiszert dla Wolności polegała na rozpowszechnianiu koszulek – jednoosobowych billboardów – z hasłami sygnalizującymi istotne kwestie. Na początku sami szukaliśmy tematów, w drugiej edycji ogłosiliśmy ogólnopolski konkurs na hasła, o których chcą dyskutować inni. Grafiki przygotowały dla nas Grupa Spółdzielnia i Studio Bakalie, a koszulki wyprodukował i sprzedawał sklep Tiszert.

[metaslider id=”1257″]

I edycja kampanii

jestem lesbijką / gejem, jestem bezrobotny/a, jestem Arabem/ką, jestem Żydem/ówką, jestem murzynem/ką, mam aids, usunęłam ciążę, nie chcę mieć dzieci, mam spiralę, masturbuję się, mam okres, nie lubię seksu, nie chodzę do kościoła, nie słucham papieża, miałem pochwę, jestem ze wsi, byłem/am w więzieniu

II edycja kampanii

mam dwie mamusie / dwóch tatusiów, będę stary/a, jestem chory/a psychicznie, jestem na liście, jestem kibicem innej drużyny, już mu zupy nie gotuję, nie płakałem/am po papieżu, nie stać mnie, nie noszę tiszertów dla wolności

[metaslider id=”1297″]

Kampanię wsparło wiele znanych osób, które zgodziły się pozować do zdjęć w wybranych przez siebie koszulkach: Piotr Najsztub, Agnieszka Holland, Muniek Staszczyk, Renata Dancewicz, Maryla Rodowicz, Władysław Frasyniuk, Izabela Jaruga-Nowacka, Kora, Kamil Sipowicz, Maria Seweryn, Tomek Sikora, Zofia Kulik, Kuba Wojewódzki, Krzysztof Materna, Mateusz Damięcki, Anna Mucha, Jerzy Bralczyk, Kazimierz Kutz, Mirosław Pęczak, Konstanty Gebert, Kazimiera Szczuka, Krystyna Kofta, Zygmunt Kałużyński, Weronika Kostyrko, Izabela Filipiak, Agnieszka Szydłowska, Max Cegielski, Cezary Harasimowicz, Agata Passent, Marcin Prokop, Paweł „Konio” Konnak.
Autor zdjęć: Konrad Pustoła.

Tiszert dla Wolności była jedną z głośniejszych kampanii społecznych w latach 2004-2005. Wystawy i debaty w kilkudziesięciu miastach odwiedziły tysiące ludzi. Hasła były dyskutowane na ulicy i w mediach, wywołały poruszenie części opinii publicznej, wielu osobom dały nadzieję.

Kampania została wyróżniona Okularami Równości przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.